Sklepní ulička ve Znojmě

PSČ:
Město/obec: Znojmo
Vin. podoblast: Znojemská
GPS: 48°50'3.8"N; 16°1'19.63"E

Logo - Sklepní ulička ve Znojmě

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/znojemska/znojmo.htm

Popis:

Konice jsou nejmalebnější městskou částí Znojma, ležící na samé hranici Národního parku Podyjí. Mají sice jen jedinou viniční trať, ale ta svou kvalitou a velikostí vydá za mnoho dalších. Kraví horu mezi Znojmem, Sedlešovicemi a Konicemi považují někteří vinařští odborníci za vůbec nejlepší ve Znojemské vinařské podoblasti. Sklepní ulička se nachází na severovýchodním okraji obce, další sklepy najdeme ve směru na Popické kopečky, jiné jsou v areálu obytných domů. Vína z Konic jsou skutečně vyhlášená. Například zdejší vinař Jaroslav Hudeček získal na několika ročnících přehlídky vín zvané Znojemský košt prestižní ocenění Nejlepší víno drobného pěstitele. „Podle mého názoru jsou Konice spojovány s voňavými odrůdami, např. Sauvignonem, vynikající je Ryzlink rýnský a nesmíme zapomenout ani na Veltlínské zelené,“ uvedl Jaroslav Hudeček.

Zavírání hory s Hroznovou kozou

Na Kraví hoře v Konicích pořádá Spolek přátel Hroznové kozy Zavírání hory s Hroznovou kozou. U kostela v Konicích probíhá modlitba a svěcení nových hotařských kytic z třezalky, pelyňku a pupavy. Na okraji vinohradu jsou pak spáleny loňské kytice a na hotařské tyče navázány kytice nové. Hotařská tyč neboli hora má chránit dozrávající hrozny před bouřemi a krupobitím. Střílí se do všech světových stran, hotaři složí hotařskou přísahu a přítomní se pomodlí modlitbu vinařů ke sv. Urbanovi. Vztyčením hotařských znamení se hora uzavírá, je zakázán vstup do vinic, aby mohla Hroznová koza se svou rodinou v klidu dokončit svou práci. Mladé kozičky budou v tomto období ze svých vemínek plnit bobule hroznů sladkým hroznovým mlékem. Kozel s kozlíky budou za prvních mlh masírovat slupky bobulí, až zjemní a budou úplně tenké. Nad tím vším bude bdít Hroznová koza a bude udělovat dobrým vinařům chválu, těm špatným pak hanu.

Znojmo-Popice

Popice jsou místní částí města Znojma a leží na hranici Národního parku Podyjí. Mají jedinou viniční trať Pod lesem. Nejčetněji zastoupenou odrůdou je zde Müller-Thurgau, následovaný Veltlínským zeleným. Ty obě jsou charakteristické i pro celou Znojemskou vinařskou podoblast a dávají vzhledem k podloží a klimatickým podmínkám neopakovatelná vína. Sklepní ulička se nachází v jižní části obce. Většina vinařských staveb v ní pochází z druhé poloviny 19. století. Zemní sklepy s kamenným předsklepím, přízemní lisovny i mohutné vinařské stodoly si zachovaly původní tvář a novodobými přestavbami jsou téměř nedotčeny. Popice jsou důležitým východiskem turistických tras do Národního parku Podyjí, ať už směrem k Hnanicím, kde se rozprostírají cenná vřesoviště a kde turista míjí obnovenou kapli Panny Marie Bolestné z roku 1816 či na Sealsfieldův kámen, který tak byl nazván na počest místního rodáka, spisovatele Karla Postla.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech