Sklepní ulička v Havraníkách

PSČ:
Město/obec: Havraníky
Vin. podoblast: Znojemská
GPS: 48°48'30.06"N; 16°0'40.26"E

Logo - Sklepní ulička v Havraníkách

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/znojemska/havraniky.htm

Popis:

Areál vinných sklepů v Havraníkách je situován na dolním okraji obce. Jeden z tamních sklepů má rozsáhlé a členité podzemí, které se v závěru natolik zužuje, že se jeho majitel až na úplný konec chodeb nikdy neodvážil. Prozkoumat zdejší podzemí je velké dobrodružství, většina sklepů je však pro veřejnost nepřístupná. Havranickým unikátem je památkově chráněná barokní lisovna, která má v nice nad vchodem sochu Panny Marie datovanou rokem 1718. Soustava sklepních chodeb pod lisovnou je však nepochybně mnohem starší.

V Havraníkách je několik kopaných sklepů, dlouhých přes jeden kilometr. Sklepy se kopaly převážně v zimě, kdy nebyla ve vinicích práce. Získával se z nich jemný písek, z něhož jsou dosud zhotoveny omítky mnoha vídeňských budov. V jednom ze sklepů najdeme názední malbu zobrazující kostel sv. Linharta. Mohutné přízemní lisovny stojí samostatně, obrácené většinou štítem k cestě. Vybudovány jsou z kamene a olíčené vápnem, kryté jsou vysokou sedlovou střechou. Průčelí některých lisoven je prolomeno dvěma vchody, neboť v nich hospodařili dva vinaři. Šíje do sklepa je však jen jedna, vyzděná pálenou cihlou a opatřena někdy i více než padesáti schody. Hluboko kopané sklepy přečkaly bez statického narušení a sebemenší změny dlouhá staletí. Na klenbách sklepů se neprojevila jízda koňských spřežení po cestě nad sklepy v minulosti ani občasné projetí aut a traktorů dnes. Materiál podloží zůstává po staletí kompaktní bez narušení vnějšími vlivy. Zdejší sklepy byly kopány v měkkých spraších a vytvořily složité spleti chodeb s četnými výklenky a rozdílnou výškou stropu ve tvaru lomeného oblouku i valené klenby. Snadno opracovatelný materiál inspiroval k výtvarnému vyjádření: na stěnách hloubeného sklepa jsou rytím naznačeny architektonické prvky – pilastry, hlavice, archivolty, římsy, rohové ústupky, náznaky sloupků, časté je i vyrytí malebných reliéfů jako výzdoba vinného sklepa.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech