Sklepní ulička ve Vrbici

PSČ:
Město/obec: Vrbice
Vin. podoblast: Velkopavlovická
GPS: 48°54'50.54"N; 16°53'55.2"E

Logo - Sklepní ulička ve Vrbici

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/velkopavlovicka/vrbice.htm

Popis:

Dvě lokality vrbických sklepů byly budovány s odstupem několika století a svým vzhledem i charakterem se značně liší. Starší kolonie Na sklepech, která tvoří dvě spodní patra vinařských staveb v obci, vznikala v druhé polovině 17. století a dnes je součástí vesnické zástavby. Většinou jde kamenné patrové stavení se zapuštěnými lisovnami a dlouhými klenutými sklepy. Rovné stropy lisoven jsou obvykle trámové, ke sklepu vykrouženému v hlíně vede svažitá spojovací chodba. V několika lisovnách jsou zachované původní podlahy z udusané hlíny. Čelní vstup do lisovny rámuje mohutné žudro, vydřevený štít je opatřený dvířky na ukládání sena. Podle legendy byly stavby propojeny podzemními chodbami s čejkovickou tvrzí a v dobách loupeživých nájezdů sloužily jako úkryt místním obyvatelům. Známější lokalitou jsou vinné sklepy Stráž. Tyto plže vykopané ve stráních slepencové skály pod kostelem byly vystavěny v pěti patrech nad sebou a každé z pater má svůj vlastní název: Na vyhlídce, Podkova, Pod kostelem, Pod větřákem, Pod novýma. První sklepy se zde začaly budovat na přelomu 18. a 19. století, lisovny s kamenným průčelím byly k podzemním chodbám přistaveny v polovině minulého století.

Presúz – vstupní část sklepa – je vybudován z vytěženého kamene a má kamennou štítovou stěnu, mnohdy řešenou ze dvou druhů kamene nebo v kombinaci s cihlou. Místní zvláštností je záliba v gotickém lomeném oblouku, místy trojoblouku. Prostor nade dveřmi bývá bíle vylíčený, někdy zdobený malbou – vinné hrozny, vrbický kostel. Ušlechtilá černá plíseň na stěnách sklepa svědčí o stabilním prostředí, které víno ke svému zrání a uchovávání potřebuje. K příjemnému posezení přispívá parková úprava areálu, kde je možno posedět na hrubě tesaných lavicích ve stínu historického lisu a těšit se vyhlídkou do kraje. Vzácně jednolitý ráz areálu, který vytvořil zedník František Michna v padesátých a šedesátých letech 20. století, narušuje jen několik patrových sklepů s brizolitovou omítkou v ulici Pod břehem.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech