Historický vinný lis v Pavlově

PSČ:
Město/obec: Pavlov
Vin. podoblast: Mikulovská
GPS: 48°52'19"N; 16°39'58"E Nadmořská výška: 250

Logo - Historický vinný lis v Pavlově

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.obec-pavlov.cz

Popis:

Vřetenový vinařský lis z roku 1851
Lis je typu vřetenového, typického pro moravskou vinařskou oblast, s jedním šroubem. Skládá se ze dvou silných sloupů, zvaných klanice, stojky nebo slubice rozměrů 245x40x30 cm, které jsou postaveny kolmo a udávají výšku celého lisu. Do klanic jsou zapuštěny tři silné klády, jedna nahoře, dvě dole. Horní trám se nazývá hinšt. Síla hinštu je 60x60 cm, délka 240 cm. Dolní trámy se nazývají klada, skříň nebo grunt rozměrů 240x40x35 cm. Klanice, hinšt a dolní klády vytvářejí rám lisu. V horní kládě je vydlabán otvor se závity (vinty), jimiž dříve procházel silný šroub o průměru 28 cm, který byl na konci zakončen hlavou (huava, otec). Tvar býval válcový, soudečkový, kuželový a hranolový. U tohoto typu byla často používána válcová či soudečková hlava. V ní se nacházejí čtyři asi 10 cm široké otvory, do nichž se zasunuje sochor, s jehož pomocí se otáčelo vřetenem.
Součástí lisu je dřevěná mísa obdelníkového tvaru, zvaná skříň, koš nebo ráz rozměrů 150 x 170 cm a je zasazena do spodních klád. Je zhotovena ze dvou kusů dřeva a vytváří rám silný 20 cm a dno je silné 7-8 cm. Na čelní straně je otvor, jímž vytékala vylisovaná šťáva. V této míse je posazen dřevěný koš stažený kovanými obručemi širokými 5 cm, do kterého se ukládaly hrozny. Celá konstrukce lisu spočívala na dvou hranolovitých trámech, zvaných šlapy nebo podklady, rozměrů 27x30x170 cm.
Lis byl v roce 2004 kompletně rekonstruován přispěním obce Pavlov a místních vinařů a nyní je volně přístupný na ulici Gajdošově.

Popis cesty:

Lis se nachází v Pavlově na ulici Gajdošově - při příjezdu od Mikulova (shora) jej uvidíte cca 100 metrů od začátku obce po levé straně.

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné celoročně:

1

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

20

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

2

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

ANO

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech