Menu

Zemřel otec odrůd Aurelius a Palava

Břeclavský deník, 24.10.2006

Citelnou ztrátu utrpělo o víkendu moravské vinařství.

Ve věku 84 let zemřel známý vinařský šlechtitel Josef Veverka z Velkých Pavlovic. Muž, který dal světu odrůdy vinné révy Aurelius a Palava.

" Znal jsem ho osobně, byl to velmi skromný člověk. A s pokorou přistupoval i ke své práci. Je ale nesporné, že jen málokterému z našich šlechtitelů se podařilo to, co jemu. Obě nejznámější odrůdy, pod jejichž zrod se podepsal, mohou být v našich podmínkách brány za velmi kvalitní," zhodnotil Veverkův přínos moravskému vinařství ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.

Josef Veverka, který vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, zasvětil celý svůj život révě vinné a jejímu šlechtění. Nejdříve působil ve šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích. V roce 1959 však odtud musel z politických důvodů odejít a ve své práci pokračoval ve šlechtitelské stanici v Perné. Díky jeho práci se nakonec zrodily dvě známé odrůdy - Aurelius a Palava.

(šup)

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech