Menu

Vinaři slibují aromatická vína

Rok 2013 byl pro vinaře ze Znojemska úspěšný. Díky klimatickým podmínkám loňského roku budou vína velmi zajímavá a výrazně aromatická.

Znojemsko – Loni jsme sklidili více hroznů než předloni a vína budou velmi zajímavá a aromaticky výrazná. Taková slova znějí z kanceláří vedení vinařských podniků na Znojemsku. "Byl to úspěšný rok. Úroda byla příznivá. Sklidili jsme jeden milion a sto čtyřicet tisíc kilogramů hroznů. Část prodáváme a část zpracováváme. Sami jsme vyrobili asi sto sedmdesát tisíc litrů vína," uvedl šéf podniku Vinice Hnanice Evžen Adámek.

Podle vinaře se lidé mohou těšit například na zajímavé sauvignony. "Po dvou letech určitého klimatického útlumu je aromatika vín na vzestupu. Dobrých výsledků dosáhly jak netypické odrůdy jako například Kerner, výborné budou také veltlíny. Takto bych ovšem mohl pokračovat u celé řady dalších odrůd," pochvaloval si Kašpárek.

Plné tanky mají také vinaři z Lechovic. "Z hlediska násady byl loňský rok po několika méně úspěšných letech velmi dobrý s dobrou násadou. Problémy trochu byly se zdravotním stavem vinic, kdy tlak chorob a hlavně padlí byl velký a dlouhý," sdělil sklepmistr podniku Vinné sklepy Lechovice Roman Staněk. Podle něj se nevydařilo důležité září. "Jak se říká, září víno vaří a když se nepovede, je to špatné. Naštěstí jsme vše dohnali v říjnu a nakonec jsme sklidili velikou úrodu ve velmi dobrých jakostech," konstatoval Staněk.

Téměř o polovinu více hroznů než v předešlých letech sklidili také vinaři z Vinařství Lahofer.

"V porovnání s rokem 2012 byla loňská sklizeň větší o pětačtyřicet procent. S kvalitou hroznů jsme spokojeni, i když cukernatosti zdaleka nedosáhly takových hodnot jako v enormně příznivém roce 2011," přiblížil marketingový ředitel vinařství Daniel Smola. Jak dodal, vloni sklidili lidé z Lahoferu ze svých vinic jeden milion a čtyři sta tisíc kilogramů zdravých hroznů.

Spokojené je i vedení společnosti Znovín Znojmo. "Tržby v roce 2013 nám narostly oproti roku 2012 zhruba o pět a půl procenta. Ziskoví určitě budeme, nemáme však ještě výsledky důležitého měsíce prosince," naznačil ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Jeho společnost se navíc dál rozrůstá. "Během posledních tří let nám přibyly dnes už čtyři dceřiné společnosti. Tyto společnosti vlastní vinice a s nimi přebíráme i pracovníky, kteří jsou v těchto společnostech zaměstnaní. Celkem je to asi pětačtyřicet pracovníků," nastínil Vajčner.

Důvody ke spokojenosti mají i menší vinaři. "Máme za sebou dobrý rok. Sklidili jsme hrozny asi z deseti hektarů. Budeme mít určitě dobrý Sauvignon ale také například Sylván. Vína nemají žádné hořčiny a jsou velmi příjemně aromatická. Jestli je dobré za tři, musím říct, že loňský rok byl rozhodně lepší než dobrý," zhodnotil vinař Jiří Barabáš z Hodonic.

K aktuálnímu počasí vinař dodal, že by mělo začít pršet. "Jde o to, aby byl dostatek vláhy. Doufám také, že pokud zamrzne,nebude to velký skok pod bod mrazu," uzavřel Barabáš.

Zdroj: Znojemský deník
Datum vydání: 9.1.2014

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech