Menu

Letošní víno patří k těm výtečným

Mladá fronta Dnes, 9.12.2005

Vinaři nové víno chválí: má vysokou cukernatost a optimální kyseliny

Ve sklepích okusili letošní vína. I když počasí nebylo stálé a hrozny často ohrožovaly plísně, výsledek stojí za to. Moravské víno má hodně přírodního cukru a optimální obsah kyselin.

Jižní Morava - K degustaci letošních vín se včera sjeli vinaři ze Znojemska. V Modrém sklepě ochutnali první vzorky úrody a byli většinou spokojeni. "Mladé víno se jeví pěkně. Hrozny dozrály do nevídaných cukernatostí. I co se týče kyselin, je jejich obsah optimální," myslí si Petr Ilgner z Vinařství rodiny Špalkovy. Vylisovaný mošt nebylo třeba doslazovat, kromě ranných odrůd, jako je Müller Thurgau či Mopr.

Úspěch zažijí zejména vína, jejichž hrozny přečkaly vlhkou periodu na konci srpna a dočkaly se teplého podzimu. "I když byly některé hrozny nahnilé, tak je teplý podzim vysušil, prohnilé se scvrkly a zůstaly jenom zdravé bobule," přiblížil vinař Ilgner. Letošní víno bude podle něho výtečné. "Máme velice pěkný Ryzlink rýnský i Rulandské šedé. I odrůda, jako je Sauvignon, se letos jeví pěkně," dodal.

Úroda však byla letos menší než loni. "Letos jsou o 30 až 40 procent nižší výnosy. Na Znojemsku činí asi 4,5 tuny hroznů na hektar. Loni to bylo přes šest," uvedl předseda Sdružení znojemských vinařů Jaromír Čepička. Úrodu hroznů podle něho ovlivňovalo nestálé počasí. V době těsně po odkvetení révy přišly deště. Tehdy napadala vinice plíseň peronospora. "Ke konci června bylo velmi teplo. A začala infekce padlí, která hrozila šest týdnů," vzpomněl předseda sdružení. Vínu však letošní počasí nadělilo optimální obsah kyselin. Ve druhé části podzimu díky teplu a častému slunci začalo nabírat i na cukernatosti.

Vinař Petr Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku je s vysokým obsahem přírodního cukru v letošním víně velmi spokojen. "Přirovnal bych jej k ročníku 2003," řekl. "Určitě to bude dobrý rok," souhlasí i vinař ze Šardic na Hodonínsku Marek Nešpor. "Vína jsou sladká, nebudou kyselá. Oproti minulým rokům je kvalita i v horších odrůdách. Uněkterých dokonce až nadprůměrná," podotkl.(Viz Svatomartinské... str. C3)Foto popis: SLÁMOVÉ VÍNO. Zatímco Svatomartinské víno už zmizelo z pultů, hrozny, které kontroluje ve vinařství Marcinčák v Novosedlích Josef Vlček, dozrávají na slámě a ještě mají čas.

Foto autor: FOTO: MAFA - RADEK MIČAO autorovi: VOJTĚCH SMOLA, s přispěním Heleny Vaculové

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech