Menu
vinarske-obce

Vítonice

Adresa: , 671 61
Vin. podoblast: Znojemská
GPS: 48°55'8.41"N; 16°11'57.89"E

Logo - Vítonice

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

vitonice@quick.cz

Web:

www.vitonice.info

Další informace

Informace o obci:

Obec Vítonice je samostatnou obcí okresu Znojmo. Leží v nížině Dyjskosvrateckého úvalu v nadmořské výšce 202m.n.m. Rozkládá se 15 km severovýchodně od okresního města ve směru na Moravský Krumlov. Obecní katastr má rozlohu 577 ha. V roce 2008 žilo v obci 249 obyvatel v 77 domech. V roce 2001 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu obci udělen obecní znak a prapor. Dominantou obce je kaple Povýšení sv. Kříže z r. 1937. Raritou je dlouholeté hnízdiště Čápů bílých na komíně bývalého starého mlýna.(poprvé v r.1938)

Historie a současnost vinařství:

V historických mapách obecního katastru z roku 1824 je zaznamenáno označení polní trati - Altes Weingebirg v překladu Staré vinné pohoří nebo Staré pohoří vína. Toto označení poukazovalo na vinařské právo platné od dob středověku na jižní Moravě. Vinohrady užívaly před ostatními pozemky a půdami zvláštní postavení. Rozloha vinic v dobách před druhou světovou válkou byla kolem 10 ha. Kronika uvádí , že Vítonická vína byla střední kvality a byla ponejvíce pěstována pro vlastní potřebu. Jen ojediněle hospodáři prodávali víno obchodníkům nebo hostinským. Po poválečném odsunu sudetských Němců i nové české obyvatelstvo pokračovalo v pěstování vinné révy. Poslední vysázený vinohrad v místní trati Nad tunelem ustoupil na konci 70-tých let 20. stol. výnosnějším zemědělským kulturám. V součastnosti se vinná réva pěstuje v malém měřítku ve dvorech a zahradách domů v obci. Nejvíce je zastoupena odrůda Veltlinské zelené, Ryzlink Rýnský a Vlašský. K uskladnění vína a příjemnému odpočinku při skleničce slouží kolonie vinných sklepů cca.1 km za obcí směrem na Moravský Krumlov. Místní lokalita vinných sklepů je zajímavým souborem lidové architektury přelomu 19.století do dnešních dnů bez výrazného zásahu součastnosti. Zde se nejen místní vinaři scházejí s občany, aby pod klenbami starých sklepů chutnali znamenitá vína.

Fotografie objektu

>

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech