Menu
vinarske-obce

Němčičky (okr. Břeclav)

Adresa: Němčičky 221, 691 07
Vin. podoblast: Velkopavlovická
GPS: 48°56'4.03"N; 16°49'15.54"E

Logo - Němčičky (okr. Břeclav)

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

nemcicky@nemcicky.cz

Web:

www.nemcicky.cz

Další informace

Informace o obci:

Obec Němčičky má rozlohu katastru 780 ha a žije zde 615 obyvatel. Jsou tradiční vinařskou a ovocnářskou obcí, kde dnes převažuje pěstování vinných odrůd charakteristických pro Velkopavlovickou vinařskou podoblast a pěstování meruněk. Nacházejí se v nadmořské výšce od 177 do 316 m, obklopeny krajinou, kde se kromě lesů vyskytují i místa se stepními prvky – jedná se o chráněná území Nosperk a Růžený. Němčičky jsou známé především sportovním areálem, který provozuje TJ Sokol Němčičky. V krásném prostředí je zde fotbalové hřiště, bazén, brouzdaliště, dětský koutek a lyžařský svah s vlekem dlouhý 250 m. Obcí prochází Moravská vinná cyklostezka, Modrohorská cyklostezka , Modrohorská pěší trasa a Obecní vinařská stezka. Národopisně patří Němčičky do oblasti Hanáckého Slovácka s dolským nářečím. Podle kroje je obec řazena k jižní skupině této oblasti. S místním krojem se můžeme seznámit především o dvou největších svátcích obce, kterými jsou tradiční krojované hody o prvním červencovém víkendu, a vinařský den s burčákovou zábavou konaný poslední sobotu v srpnu.

Historie a současnost vinařství:

Pro celkový vývoj Němčiček, jejichž obyvatelé byli vždy závislí na zemědělství, především pak na vinařství a ovocnářství, jsou charakteristickými údaje z roku 1674. Tehdy nebyla v Němčičkách kromě zahrádek kolem domů žádná zemědělská půda. Bylo zde „jen“ 434 měřic vinohradů užívaných a 550 měřic vinohradů pustých. Co do rozlohy vinohradů byly Němčičky šestou největší vinařskou obcí na Moravě. Do vývoje vinařství zřejmě ještě předtím zasáhli habáni, kteří měli v obci kolem roku 1560 svůj haushaben. Sláva němčičského vinařství v dalších stoletích poklesla. Těžkou ranou pro vinaře byl révokaz na počátku 20. století. Od 19. století se v místním katastru rozšiřuje pěstování ovocných stromů. Stejně jako v celé ČR došlo i v Němčičkách od roku 1950 na kolektivizaci zemědělství. Tato neradostná situace tu trvala do konce padesátých let. V šedesátých letech dochází k výrobní specializaci. Místní zemědělské družstvo se postupně zaměřuje především na vinice, meruňkové sady a vepřový dobytek. Z této doby jsou u nás první terasy v kraji pro vinice. V současné době Zemědělské družstvo Němčičky zpracovává asi 750 tun vinných hroznů a ve vlastním sklepním hospodářství vyrábí 500 000 litrů vína. Kromě zemědělského družstva je v obci i několik soukromých vinařství, jejichž vína rozhodně stojí také za ochutnání.

Vinaři v této vinařské obci:

Vinařství Stávek Pavel a Radim, ZD Němčičky, VÍNO J. STÁVEK, Vinařství Ludwig s.r.o., Archivní sklep Němčičky, Vinařství Hulata, Richard Stávek

Fotografie objektu

>