Menu
vinarske-obce

Vnorovy

Adresa: Hlavní  750, 661  
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 48°55'50.87"N; 17°21'3.03"E

Vizuál není k dispozici

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

obec@vnorovy.cz

Web:

www.vnorovy.cz

Další informace

Informace o obci:

Obec Vnorovy se nachází se na levém břehu řeky Moravy v úrodném údolí Dolnomoravského úvalu při okresní silnici č. I/55 mezi městy Strážnice a Veselí nad Moravou v nadmořské výšce okolo 180 m. n. m. Dnešní obec vznikla sloučením dvou samostatných obcí Vnorov a Lidéřovic v roce 1960 a nyní má cca 3050 obyvatel. Katastrální území Vnorovy se rozkládá na rozloze 1350 ha a katastrální území Lidéřovice na Moravě na rozloze 342 ha. Obec leží v převážně zemědělsky obdělávané krajině s malým podílem lesních porostů. Teplé podnebí dovoluje pěstování broskví, meruněk, vinné révy, kukuřice a papriky. Obec je známá malováním velikonočních kraslic, pletením velikonočních pomlázek (korbáčů) a výrobou figurek z kukuřičného šustí. Ke sportovnímu vyžití zde najdeme koupaliště, fotbalový stadion, hokejbalové hřiště, tenisové a volejbalové kurty a sportovní halu.

Historie a současnost vinařství:

Z historie vinařství ve Vnorovech Za Želeckých (počátek 18. století) byl položen opět základ viničnému hospodářství. K obci patřily vinohrady - Prostřední a Stará hora o celkové výměře 163 měřic, z nichž se vrchnosti odváděl vinný desátek. Želečtí ve Vnorovech postavili tři vinné sklepy, z nichž podle urbáře Horní a Dolní patřil veselské vrchnosti, Prostřední byl odporučený veselským servitům. V Horním a Dolním se dalo uskladnit až 2500 věder vína. Roku 1848 měli veselští měšťané ve Vnorovech již 12 vinných sklepů. Mezi majiteli vnorovských sklepů nechyběli ani přespolní. Jedním z nich byl MUDr. František Birwass, vídeňský lékař, který tu měl sklepy č. 3 a č. 9. Roku 1825 se rozhodl pro dražební rozprodej svého všeho tu uskladněného vína. Současnost V současnosti zabírá výsadba vinné révy rozlohu cca 75 ha. Největším pěstitelem vinné révy je zemědělská společnost Agro a.s., ostatních několik desítek menších vinohradů je v rukou soukromých osob, které práci na vinohradě provozují v rámci svého volného času formou koníčku. Vinné sklepy bývají nejčastěji součástí rodinných domů. Samostatně stojících sklepů je asi desítka. Každoročně na Velikonoční neděli pořádají místní zahrádkáři košt vína, kde se sejde kolem 300 vzorků, převážně odrůd chardonnay, rulandské bílé, ryzlink rýnský, rulandské šedé, veltlín zelený, frankovka, zweigeltreebe, ale i další.

Vinaři v této vinařské obci:

Vinařství Macháček, Vinařství Václav Konečný - Slovácký vinný sklep

Fotografie objektu

K danému objektu nejsou zatím umístěny žádné fotografie.
>

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech