Menu
vinarske-obce

Syrovín

Adresa: Syrovín 170, 684  
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 49°1'36.61"N; 17°15'43.58"E

Logo - Syrovín

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

ou@syrovin.cz

Web:

www.syrovin.cz

Další informace

Informace o obci:

Obec Syrovín První zmínka o obci pochází z roku1371.Syrovín je ves v kotlině, na severní a západní straně obklopená lesíky, ve kterých pramení vodní tok Syrovínka. Z konce 16. století pochází obecní pečeť Syrovína, jejíž pečetní pole vyplňuje španělský štít se vztyčeným kosířem a dvěma hrozny po stranách. Motivy obecní pečeti byly použity pro současný znak a prapor obce. Dominantou obce je kostel „Obrácení svatého apoštola Pavla“ z let 1713 – 1716 .postavený ve smíšeném renesančním a ranně barokním slohu. K obci se váže několik pověstí,týkajících se úkrytu 17 kusů zlatých kačen a tajných chodeb,vedoucích na hrad Buchlo.Zda jsou tato vyprávění pravdivá nelze určit.Je však jisté,že v obci se nachází větší množství „lochů“,které sloužily jako špižírny v době míru a úkryty v době válek a nepokojů.V r.2003 byly prováděny nové archeologické vykopávky na základě propadu na polích a v humnech. V těsné blízkosti kostela byla roku 1879 vystavěna školní budova.V současné době se v budově ZŠ ani MŠ nenachází.Pro malý počet dětí byla MŠ v r.2002 uzavřena. Syrovín má nyní 365 obyvatel.Je zde obchod se smíšeným zbožím a pohostinství. V Syrovíně se pořádají vždy třetí říjnovou sobotu a neděli „ Císařské hody s právem „ . Pracují zde spolky : Sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol Syrovín, Myslivecké sdružení povodí Syrovínky.

Historie a současnost vinařství:

Vinařství má v Syrovíně historickou a dlouholetou tradici.Vinné révě vyhovovaly strmější a od severu chráněné svahy.Viničnou půdou se zde staly stráně hor Steblových,Lysiny,Loučky, Novosady. Vinařství poutalo pozornost všech obyvatel obce již od počátku 17. století a to na většině půdy v katastru,protože méně kvalitní půda nevadila vinné révě. Hotovou pohromou se stal hromadný výskyt peronospory na konci 18. století. Přestože se zdejší vinaři snažili vypořádat se všemi problémy nového způsobu pěstování vinné révy a spolu se sousední obcí Újezdec byly v čele zakládání vinic na americké podložce,přece jen značná část vinařů byla nucena se vzdát vinaření a věnovat se jen orbě a chovu dobytka.V r.1900 se odhadoval rozsah vinic na pouhých 59 ha V současné době činí vinice 38 % ze zemědělsky obdělávané půdy v obci a je to 32 ha. Pěstuje se hlavně Burgundské šedé, bílé a Ryzlink Drobných vinařů ubývá a pozemky obhospodařují vinařské akciové společnosti.

Fotografie objektu

>

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech