Menu
vinarske-obce

Skalka

Adresa: , 696 48
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 49°2'9.49"N; 17°12'26.63"E

Logo - Skalka

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

ou.skalka@seznam.cz

Web:

www.skalkaobec.cz

Další informace

Informace o obci:

Obec Skalka je malá vesnice ležící 9 km severovýchodně od Kyjova. Název obce je odvozen od pískovcové skály vypínající se do nadmořské výšky 308 m n. m., která je dominantou obce a součástí nového praporu i znaku. Tento skalní útvar se nachází v zalesněné stráni nad Skaleckým potokem, jenž protéká dolní částí obce. Obec se skládá z částí Dědina, Pod Skalú, Drahy, Za Humny a Za Kaplí. Skalka se poprvé připomíná v roce 1318, kdy král Jan Lucemburský potvrdil její držení Janovi z Hradce, který ji vzápětí směnou předává mezi statky olomouckého biskupa, a biskupem byla následně udílena v léno. Na návsi uprostřed obce stojí kaple, zasvěcená sv. Josefu. První zmínky o ní zachycuje pamětní spis s datem 26. října roku 1898: „Obecní zastupitelstvo obce Skalky usneslo se v letech Páně 1898 na památku 50tiletého jubilea jeho Veličenstva císaře krále Františka Josefa, uprostřed vsi vystaviti kapli, která má sloužiti Bohu, vlasti a celému národu slovanskému“. Pozemek na stavbu této kaple byl zakoupen od Štěpána Čechala (č. 17) za 40 zlatých. V roce 1904 za starosty Jana Zelinky (č. 7) byla provedena sbírka na vnitřní úpravu a vybavení kaple v hodnotě 600 zlatých a za faráře Františka Pohanky v roce 1907 děkanem Josefem Brázdilem vysvěcena. Další zmínky o opravách kaple jsou v pamětním spise z roku 1983, kdy se vyměňoval krov, věžka a krytina s okapovými žlaby, a v roce 1984 byla kaple nově omítnuta. Věž měla původně tvar osmibokého jehlanu, nyní je ukončena cibulovitou bání. Velká změna nastala v roce 2001, kdy byl v těsném sousedství kaple zbourán dům č. 17. Následně se upravilo okolí kaple, prostranství před ní se vydláždilo, vybudovalo se malé parkoviště a kolem kaple byla vysázena zeleň. Rekonstrukce pokračovala výměnou okapových svodů a obnovením fasády. V roce 2005 byla opravena vnitřní část kaple, bylo vymalováno, zakoupen nový lustr a dvě nástěnná svítidla. Veškeré opravy se uskutečnily za přispění občanů Skalky, obecního úřadu a ježovské farnosti s farářem p. Svatoplukem Pavlicou. V uličce Za Kaplí se nachází obecní dům. Na místě bývalé obecní stodoly byla postavena budova obecního úřadu, která je v užívání od roku 1957. Později se zde přistavila požární zbrojnice. Po modernizaci a celkové přestavbě v roce 2001 slouží opět občanům. Je zde obecní úřad, místní knihovna a zasedací místnost, která je využívána i při různých kulturních akcích a rodinných příležitostech. V podkroví se nachází dva byty.

Historie a současnost vinařství:

První písemná zmínka o Skalce je z roku 1318 a je pravděpodobné, že již ve středověku bylo vinařství důležitou součástí zemědělské činnosti. Rozvoj vinařství, jehož základem byla trať Skalecká hora, dosáhl největšího rozmachu koncem 18. století. V roce 1789 je udávána rozloha vinic 33 jiter, poté nastává pozvolný útlum a v polovině 19. století již prakticky vinice nahradili pole a ovocné sady. Na konci 19. století nastává obnova vinic a současně na severním okraji obce vzniká kolonie sklepů hloubených po obou stranách úvozu. Nejstarší dochovaná stavba je z roku 1861, datum vzniku je vložen do kamenné desky na vchodem. Areál převážně přízemních lisoven vytváří malebnou náves, kde si můžete ve stínu košatých bříz a jeřabin vychutnat místní jadrná vína, tak typická pro severní vinařskou oblast. Nejčastěji se zde pěstuje Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Modrý Portugal a Rulandské modré. V současné době působí v obci jen dvě vinařské firmy a převážná část vinic je obdělávána hobby vinaři, kteří svou úrodu zpracovávají pro potřeby svých rodin, přátel a známých. Když se však na svých toulkám Moravským Slováckem, např. na kole po Kyjovské vinařské stezce, která obcí prochází, zastavíte ve Skalce, jistě Vám skleničku lahodného moku nabídnou. Zároveň si můžete prohlédnou již zmiňovaný areál vinných sklepů zvaný Drahy, který je naprosto unikátní a přímo vybízí k zastavení a relaxaci. Vinaři sdružení v místní organizaci ČZS pořádají také pravidelně výstavy vín.

Vinaři v této vinařské obci:

Vinné sklepy Skalák - Leona Šebestová

Fotografie objektu

>

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech