Menu
vinarske-obce

Mikulčice

Adresa: Mikulčice , 619  
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 48°49'7.65"N; 17°3'11.11"E

Logo - Mikulčice

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

obecmikulcice@seznam.cz

Web:

www.mikulcice.cz

Další informace

Informace o obci:

Velkomoravské Mikulčice jsou zemědělskou obcí s posledním lignitovým dolem u nás, kde se prolíná současnost s dávnou minulostí. V kostele Nanebevzetí Panny Marie spatříte unikátní bytelný oltář z dubových kmenů nalezených v korytě Moravy. V kulturním domě můžete shlédnout nezapomenutelné besedy u cimbálu, navštívit plesy, košt pálenek, košt vína, ale především působivé vánoční koncerty Chrámového sboru a orchestru. Areál Těšických búd nemůžete minout cestou z Lužic a ochutnat zde výborná moravská vína od místních vinařů. Také Mikulčické sklepy u Myslivecké chaty vás zlákají kouzlem pohostinnosti a zpěvnosti, zvláště v době konání místních hodů. Pozváním na krojové hody třetí neděli v srpnu se přenesete do krajiny písní našeho rodáka Františka Hřebačky - Fanoše Mikuleckého, aby jste se ujistili, že "Mikulecká dědina" je skutečně malovaná a to jejími obyvateli v krojích a krásnými poetickými písněmi. Ty písně jsou táhlé jako krajina k řece Moravě, kde se každoročně koná 5.7. Cyrilometodějská pouťˇ,v areálu Národního kulturního památníku Slovanské hradiště, za účasti nejvyšších církevních hodnostářů.

Historie a současnost vinařství:

Pěstování vinné révy má u nás prastaré kořeny. Archeologický výzkum na Slovanském hradišti v Mikulčicích prokázal výskyt prošlechtěné révy v zaniklém moravním rameni „ Slavník“. Moravský kníže Svatopluk poslal roku 892 svému tchánovi, českému knížeti Bořivojovi, k oslavě narozenin syna Spytihněva sud znamenitého moravského vína, nevíme ale, zda to bylo zrovna víno mikulčické…Třicetiletá válka a kurucké vpády na počátku 18. století způsobily zánik mikulčických a těšických vinic a jejich přeměnu v pastviny. Teprve koncem 18. století a počátkem 19. století jsou zvláště na Těšicku zakládány nové vinice. Je dodnes zachován pres na víno u sklepa Pravomila Kotáska s letopočtem 1780 a sklep Bedřicha Trnky byl postaven v roce 1802, lis nesl datum 1803. Viniční tratě v roce 1827 jsou na Přední čtvrti, Předních Padělcích, počátkem dvacátých let 20. století vznikaly vinice na Drahách, na Padělkách a Předních Padělkách a to již nové odrůdy na amerických podložkách. V roce 1890 bylo v Těšických búdách deset sklepů a na Drahách měli búdu Pavel Lacka a Antonín Balun.Ve sklepě pana Handlíře je vřetenový lis z roku 1812. V dnešní době mají Mikulčice 11,2 ha vinic a 51 zaregistrovaných vinařů.Viniční trať se nazývá „Kněžské“. V obci je asi 200 sklepů a búd soustředěných na několika místech obce jako U cihelny, U Zádruhy, U hřbitova, U myslivecké chaty, Těšické búdy a na Hledíkově.

Vinaři v této vinařské obci:

Marada Petr Ing. - Vinařství Petr Marada, VELKOMORAVSKÉ VINAŘSTVÍ, Vinařství Maláník-Osička s.r.o., Vinařství Výmola, Víno Bartoník - rodinné vinařství, Víno Bartoník - rodinné vinařství - Degustační prostory archivního sklepa, Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o.

Fotografie objektu

>

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech