Menu
vinarske-obce

Boršice

Adresa: Boršice 304, 709  
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 49°3'41.99"N; 17°20'58.4"E

Logo - Boršice

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Kontakt

E-mail:

ou@borsice.cz

Web:

www.borsice.cz

Další informace

Informace o obci:

Obec Boršice se nachází na západ od okresního města Uherské Hradiště, na úpatí Chřibů. Rozkládá se v nadmořské výšce 211 m na katastrální výměře 979 ha a má 2 230 obyvatel. Dominantou obce je kostel sv. Václava. Svou polohou a přírodními podmínkami jsou Boršice předurčeny pro pěstování vinné révy a výrobu vína. Obec je vyhlášená Velikonoční výstavou vína, která se koná každý rok na velikonoční neděli v sále kulturního domu a jsou zde vystavovány vzorky vín v počtu okolo jeden tisíc.

Historie a současnost vinařství:

Boršice byly založeny německou kolonizací před rokem 1200, avšak jejich historie je mnohem starší. V roce 1220 se staly součástí velehradského panství. Roku 1421 ves a staré duchovní centrum poničili moravští husité. Ani v průběhu dalších staletí to Boršičtí neměli jednoduché. V 17. století byla obec zcela vypálena. Uvádí se, že v Boršicích bylo v roce 1669 91 ha vinic. Vinařská tradice zde má silné kořeny. Není divu, vždyť vyhledávané boršické víno mělo vždy vynikající kvalitu. Výměra vinohradů od 18. století postupně klesala (v polovině 18. století na 70 ha), takže v roce 1900 se vinice v Boršicích rozkládaly na "pouhých" 52 ha. Vinařská současnost obce je nadějná. Působí zde jako zpracovatel hroznů z vlastních vinic LUKROM, spol. s r.o. , vlastník vinného sklepa Sovín. Obec je proslulá také svým folklórem. Vynikající úroveň má dechová hudba Boršičanka. Folklórní soubor Pentla pořádá každou třetí neděli v měsíci říjnu slovácké hody s právem. Na Slavnostech vína v roce 2003 byly Boršice vyhlášeny Vinařskou obcí roku.

Vinaři v této vinařské obci:

Dvůr pod Starýma Horama

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít
Zavřít
>

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech