Menu
akce a novinky

Co nás čeká v roce 2020

Uplynulý rok vínu rozhodně přál, ale ani ten začínající určitě nezklame. Letos se tradičně můžeme těšit na nespočet událostí spojených s vínem. Ať už to budou různé košty a degustace, otevřené sklepy a putování po vinicích nebo třeba vinařské expozice, soutěže, v květnu růžová vína, v srpnu pak zarážení hory a oblíbený burčák, v září rozličná vinobraní, aby to vše pomyslně završila Svatomartinská vína.

Akcí se koná opravdu hodně a určitě si vybere i nejnáročnější milovník vína. Vybrali jsme ale pro vás čtyři, které stojí za to sledovat, protože ukazují, na jak vysoké úrovni se moravské a české vinařství aktuálně nachází. I v případě, že se jich přímo nezúčastníte, je dobré o nich vědět.

Vinařství roku

Vinařství rokuZačneme hned teď v lednu událostí, která se bude ještě vztahovat k předchozímu roku. 30. ledna bude na slavnostním galavečeru v Brně vyhlášen vítěz prestižní soutěže Vinařství roku 2019. Na rozdíl od jiných vinařských soutěží si tato zakládá na komplexním posuzování vinařských společností nejen na základě kvality vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. Vinařství soutěží podle objemu produkce ve třech kategoriích – malá, střední a velká vinařství. Z nich vzejde vítěz každé kategorie a samozřejmě absolutní vítěz. Letos se koná již 10. ročník soutěže a v minulosti ji vyhrála vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, a. s., Bohemia Sekt, a. s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi, Znovín Znojmo, a. s., Sonberk, a. s., Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, a. s., a Zámecké vinařství Bzenec. Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů ČR společně s Národním vinařským centrem a za podpory Vinařského fondu.

Salon vín České republiky

Salon vín České republikyKrátce po vyhlášení Vinařství roku 2019 následuje další zajímavá a důležitá událost týkající se vína – vyhlášení a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín České republiky. Jedinečná degustační expozice se nachází ve sklepních prostorách valtického zámku a skýtá možnost ochutnat 100 nejlepších vín pro daný rok. Letos tak budou moci učinit první nadšenci již ve čtvrtek 6. února a ochutnávat pak tato nejlepší vína po celý letošní rok. To je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených someliérem a individuální degustace z prezentačního automatu, vína je také možné v omezené míře zakoupit. Salon vín ale není jen expozice, je to hlavně největší a nejvýznamnější soutěž vín v České republice, která vybírá z téměř 2400 přihlášených vín, která projdou vícekolovým komplexním hodnocením. Nejlepší vína pro rok 2020 vzešla z jubilejního 20. ročníku soutěže.

Concours Mondial de Bruxelles

GoldMedalforVisual BrnoVe dnech 30. dubna – 3. května bude Jihomoravský kraj hostit nejprestižnější mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles (CMB). Tato soutěž se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko) a v dalších. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku a pravidelně na ní slaví významné úspěchy. Z hlediska počtu odborných hodnotitelů vín (přes 350 každý rok) je Concours Mondial de Bruxelles největší soutěží vín na světě. Jejím cílem je hodnocení kvality vín z celého světa a vybrat ta nejlepší, bez ohledu na jejich etiketu či prestiž apelace.

Fotbalové Mistrovství Evropy vinařů

VINO EURO 2020Pro milovníky vína a sportu se letos koná jedinečná příležitost. Evropský fotbalový šampionát vinařů VINO EURO 2020 se uskuteční ve dnech 19. až 23. května 2020 poprvé v České republice. ČR bude reprezentovat tým FC Vinaři České republiky, který se ve skupině utká s týmy Maďarska, Rakouska a Portugalska. Ve druhé skupině pak los svedl dohromady týmy Německa, Itálie, Švýcarska a Slovinska. Vítězové základních skupin se pak utkají v semifinále s týmem na druhém místě protější skupiny. Ostatní týmy budou hrát o umístění. Základní skupiny odehrají týmy na čtyřech fotbalových stadionech ve Znojmě. Na vyřazovací boje se přesunou do Uherského Hradiště, kde na městském stadionu Miroslava Valenty proběhne 23. května finálový zápas.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech