Menu
akce a novinky

Šest vinobraní, která byste si neměli nechat ujít

Léto pomalu končí a přichází září, měsíc zaslíbený hroznům a vínu. Vinobraní, tento největší a nejočekávanější vinařský svátek, si získal oblibu nejen mezi milovníky vína, ale i u lidí, kteří se rádi baví, užívají si nebo jen poznávají něco nového. Víno a burčák tečou proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se nejrůznější dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin, někdy i do rána. Neváhejte a vydejte se slavit!

6. – 8. září, Mikulov

Pálavské vinobraní je tradiční festival vín, gastronomie a kultury s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním uměleckým programem. Patří mezi nejznámější a nejvíce navštěvovaná vinobraní u nás.

Oblibu si získalo nejen mezi lidmi žijícími v okolí, ale sjíždějí se sem i návštěvníci z celé republiky a často také ze zahraničí. Všichni zde chtějí nejenom ochutnat dobrá vína, ale i strávit příjemné chvíle v krásném historickém městě s bohatým kulturním programem. Jeho součástí jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami, pochodňová show, průvod královské družiny, spousta krojů, řemeslná tržnice, národopisné soubory, cimbálová muzika i dechovka. Jako každý rok, a letos již po 72., proběhne vinobraní o druhém zářijovém víkendu a hostit jej bude tradičně město Mikulov. Po celou dobu vinobraní bude v hlavním sále zámku probíhat veřejná ochutnávka vín z Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti, která nabídne přes 600 vzorků bílých, růžových a červených vín z Mikulovska. Více informací naleznete zde: www.palavske-vinobrani.cz.

13. – 14. září, Velké Pavlovice

Velké Pavlovice jsou jednou z nejznámějších vinařských obcí u nás, a tak si ani zde nenechají ujít příležitost pozvat návštěvníky na tradiční vinobraní. Akce je to sice menší než v Mikulově nebo Znojmě, ale právě v tom je její kouzlo. Téměř až rodinná atmosféra, navíc v malebné vinařské obci, slibuje nevšední zážitky. Připraven pro vás bude bohatý a zajímavý program v duchu lidových tradic. K tomu ochutnávky vín a burčáků a spousta zábavy a dobré nálady. Za zhlédnutí rozhodně stojí také slavnostní krojovaný průvod, který projde městem, nebo zarážení hory, lidová scénka ztvárňující tradiční vinařský obřad. Ve večerních hodinách nebude chybět ani taneční zábava za doprovodu cimbálové muziky a dechovky. Více informací naleznete zde: www.velke-pavlovice.cz/velkopavlovicke-vinobrani-2019.

13. – 15. září, Znojmo

Znojemské historické vinobraní, největší svátek vína v naší republice, proběhne o víkendu 13. až 15. září v městské památkové rezervaci ve Znojmě. Návštěvníky čeká velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program, který proběhne na více než 10 scénách. Základním pilířem historického programu je unikátní průvod krále Jana Lucemburského, který je lákadlem pro milovníky výpravných historických slavností. Jde o monumentální divadlo za účasti více než 450 kostýmovaných postav. V pátek tradičně za svitu pochodní projde městem průvod, zakončený ohňovou show na hlavní tribuně. Sobotní odpolední průvod graduje historickou scénou. O vinobraní budou otevřeny desítky mázhauzů. Návštěvníci se budou moci zastavit nejen na hlavních scénách na Masarykově a Horním náměstí, kde se mohou těšit na hvězdná jména jako Jelen, Mandrage nebo O5 a Radeček. Mohou zavítat i na Vinný trh, do uličky chudiny, k rotundě sv. Kateřiny nebo do prostoru na Káře, který je věnován alternativní hudbě. Určitě byste si neměli nechat ujít ochutnávku vín VOC Znojmo, která se stala již tradiční součástí vinobraní. Více informací naleznete zde: www.znojemskevinobrani.cz.

20. – 22. září, Mělník

Navštivte kolébku vinařské tradice v Čechách založenou již v roce 1911 a vychutnejte si atmosféru tradičních slavností vína i krásného historického města na soutoku Labe a Vltavy. V průběhu tří víkendových dnů vystoupí na dvou hudebních scénách řada kapel a souborů. Dobová scéna na nádvoří zámku Mělník vás přenese do různých období a stylů. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým hudebním i divadelním programem a výtvarnými dílnami. Sobotní večer zpestří ohňostroj, který bude opět tečkou za vyvrcholením sobotního programu, jímž je tradiční průvod Karla IV. K vinobraní na Mělníku patří již tradičně také zóna s pouťovými atrakcemi. Pobavit se na nich mohou děti i dospělí, aniž by museli platit vstupné. Po tři dny si můžete vychutnávat víno i burčák vyhlášených mělnických i okolních vinařství z regionu a oblíbené gastronomické speciality. Rukodělné výrobky a ukázky řemesel najdete u stánků, které lemují ulice historického centra. Během slavností můžete obdivovat také památky a zajímavosti města Mělník. Sestupte do mělnického podzemí, z gotické věže chrámu sv. Petra a Pavla obdivujte krásný výhled na soutok Labe a Vltavy, navštivte mělnickou kostnici nebo Zámek Mělník. Více informací naleznete zde: www.vinobranimelnik.cz.

28. – 29. září, Karlštejn

Na konci září a opět v Čechách se koná již XXIII. ročník velmi populárního Karlštejnského vinobraní. Karlštejn, náš možná nejznámější hrad, je neodmyslitelně spjat s císařem a králem Karlem IV. a v tomto duchu se nese celé vinobraní. Bohatý historický program, gotické odívání, výuka historických tanců, souboje šermířů a mnoho dalších vystoupení přenesou návštěvníky do doby dávno minulé. K tomu samozřejmě nebudou chybět ochutnávky vín a burčáků a mnohé gastronomické speciality. Vrcholem programu je pak průvod Karla IV. s chotí Eliškou Pomořanskou a družinou královských dvořanů. I letos vyjede na vinobraní mimořádná vlaková souprava tažená parní lokomotivou, takže se návštěvníci budou moci dopravit tímto unikátním strojem a dopřát si nevšední zážitek. Více informací naleznete zde: www.karlstejnske-vinobrani.cz.

4. – 5. října, Valtice

Valtické vinobraní proběhne o víkendu 4. až 5. října na náměstí Svobody a v areálu Vinných sklepů Valtice. Páteční program, který začne na náměstí od 18 hodin a potrvá do půlnoci, bude zajímavou přípravou na sobotní vyvrcholení svátku. Připraven bude bohatý vinařský jarmark, pestrá nabídka jídel, vína a hlavně burčáků. Mezi 10. a 22. hodinou na náměstí Svobody a mezi 13. a 24. hodinou na ulici Vinařská se na pódiu vystřídá mnoho nejen valtických, ale i přespolních vystupujících, kteří propojí folklorní a moderní duch hudby. Veškeré informace o programu Valtického vinobraní jsou uvedené na webových stránkách www.valtice.eu.


Další vinobraní a více informací o nich naleznete v kalendáři akcí webu Vína z Moravy, vína z Čech: Zde.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech