Menu
akce a novinky

Nejvíc růžového vína v historii

Naše země má výbornou geografickou polohu, což se odráží i v povaze moravských a českých růžových vín. Obliba těchto svěžích aromatických vín roste a reagují na to i naši vinaři. V roce 2018 tak vyrobili 8,2 mil. litrů růžového vína, což je nejvíce v historii.

Ročník 2018 byl k vinařům příznivý, byl velmi slunečný a teplý až horký, což prospělo především kvalitě hroznů modrých odrůd, ze kterých se vyrábí právě růžová vína. Tento ročník ovšem nebyl přívětivý jen co do kvality. Vydařil se i z hlediska kvantity a po dvou hubenějších letech zaznamenali vinaři oproti desetiletému průměru sklizeň bezmála o 30 % vyšší. Ještě v roce 2017 byla produkce moravského a českého růžového vína o 1,6 mil. litrů nižší a v roce 2016 činila dokonce o 4,4 mil. litrů méně než letos.

S nadcházející sezónou, která je spojena především s pozdním jarem a letními měsíci, tak na spotřebitele čeká přes 8 milionů litrů moravských a českých růžových vín. A to navíc ve velmi dobré kvalitě.

Dle údajů Vinařského fondu pije růžová vína zhruba 74 % konzumentů vína, což je o 28 % více, než tomu bylo v roce 2006, kdy byla produkce moravských a českých rosé ještě jen minimální. Růžové víno častěji pijí ženy ve věku 25–44 let, jeho obliba roste se vzděláním, tedy preferují jej spíše konzumenti s maturitou a vysokoškolským vzděláním. Ruku v ruce s tím pak jde to, v jakých pozicích pracují konzumenti růžového vína. Častěji jsou to odborníci, manažeři, lidé, kteří nepracují manuálně, studenti a osoby v domácnosti nebo z domácností s nezaopatřenými dětmi. Typický spotřebitel se výrazně nezměnil. Obecně ale dříve lidé vnímali růžové jako nové, trendy víno, zatímco dnes jej už berou jako běžnou součást nabídky. Přestože již s růžovými víny není spojeno takové nadšení z něčeho nového a módního, zájem o ně nijak neklesl. Právě naopak.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech