Menu
akce a novinky

Pálava se stala tváří francouzské knihy o cestě kolem vinařského světa

18. 9. 2019 06:43

Moravské vinařství slaví velký úspěch, který se bude dnes prezentovat v Paříži. Veřejnosti bude představena kniha francouzského milovníka vína a cestovatele Jean-Baptista Ancelota, který několik let jezdil po světě a různých vinařstvích, aby zjistil, kde k vínu jak přistupují a jaká jsou ta nejlepší. Výsledkem je kniha s názvem Wine Explorers, kde je celá kapitola o moravském vinařství. Moravská dominanta Pálava se dokonce dostala na titulní stranu této knihy.

Jean-Baptiste Ancelot na celém projektu i s jeho přípravou pracoval jedenáct let. Za 1500 dní cest nakonec navštívil 88 zemí světa, asi 500 vinařství a ochutnal přibližně 5000 vín. Jeho kniha má nejen francouzským patriotům ukázat, že i jinde se vyrábí vína ve skvělé kvalitě. Sám Ancelot zároveň počítá s tím, že bude vybrané produkty do své domoviny importovat.

Titulní stranu knihy tvoří fotografie výhledu na Pálavu pořízenou mezi vinohrady v Popicích, kde navštívil vinařství Gotberg a Sonberk. Během své čtyřdenní cesty za moravskými víny toho ale navštívil mnohem více a zpět se vrátil očividně ohromen jak samotnými víny, tak jedinečnou krajinou, kde vznikají. „Obecně si myslím, že jihomoravská vína mají velký potenciál. Titulní snímek jsme vybírali já, moje žena a nakladatel a shodli jsme se jednomyslně,“ podotknul Ancelot, který měl na výběr deset snímků.

Jen několik kroků od Vítězného oblouku a Eiffelovy věže bude kniha slavnostně představena ve středu 18. září. Na místě se bude prezentovat 15 vinařství z 15 zemí tak, aby ani jedna nebyla zastoupena dvakrát. České a moravské vinařství bude reprezentovat vinařství Sonberk, konkrétně jeho cuvée Sémillon/Sauvignon ročník 2016.

„Jean-Baptiste vybral právě toto, protože bylo jeho chutím blízké, jedná se o bílé víno zrající v dubových sudech. Obě odrůdy v cuvée navíc pochází z Francie a v moravském podání ho opravdu zaujaly,“ okomentovala výběr vína marketingová ředitelka Sonberku, Dagmar Fialová a dodala: „Pálava je dominantou Moravy a nyní se dostane do celosvětového povědomí. Čekáme spoustu turistů, kteří se určitě zastaví nejen u nás.“

K významnosti projektu přispívá také fakt, že jeho kmotrem je Jean Moueix, majitel věhlasného vinařství Pétrus z francouzské oblasti Bordeaux, který napsal také předmluvu knihy. Středeční prezentace se týká francouzské verze publikace. V angličtině by kniha měla vyjít v první polovině roku 2020.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech