Menu
akce a novinky

Pozvánka na vinařské akce v září 2016

1. 9. 2016 12:57

Vážení příznivci vinařské turistiky, opět vás zveme na zajímavé akce, které se pro vás na měsíc září připravují. Bude se na co těšit! Hlavně milovníci burčáku si přijdou na své. O burčáku se říká, že čistí lidskou krev. Aby byl jeho účinek dokonalý, měl by ho prý člověk vypít tolik, kolik mu koluje v žilách krve. Spořádat v rámci zdravotní prevence pět litrů je asi přehnané, tak si to nezapomeňte rozumně rozfázovat. Druhým silným lákadlem budou výstavy vín Národní soutěže vín, která je nejvyšší a největší soutěž vín v České republice. Je velmi pravděpodobné, že na nich ochutnáte i vína, která budou součástí Salonu vín České republiky 2017.

Velkopavlovické vinobraní
2.-3. září, Velké Pavlovice, okolí kulturního domu
Přijďte k nám prožít jednu z největších vinařských slavností... Zveme vás co nejsrdečněji do Velkých Pavlovic, kde rázem podlehnete atmosféře dávných časů i dneška, ocitnete se najednou mezi zrajícími hlavami vinohradů ...

Hrušecké vinobraní
3. září, Hrušky (okr. Břeclav), areál u vinných sklepů
Zveme vás na třetí ročník hrušeckého vinobraní. Bude otevřeno více než 25 stánků s vínem a burčákem. V prostoru u myslivny bude vytvořen prostor pro jarmark s místními delikatesami, výrobky od místních pekařů, uzenářů, zelinářů, které mají podpořit a snoubit chuť vína z místní oblasti.

Podzimní Slavnosti vína a dětský den Valtice
3. září, Valtice, areál CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.
Ochutnávky burčáků, mladých vín a sektů v areálu firmy CHÂTEAU VALTICE spojené s bohatým kulturním programem, včetně prohlídek Křížového sklepa z roku 1640 - ZDARMA. Bohatá tombola a večerní vystoupení hudebních hostů. Na své si přijdou také děti, pro které budou připraveny zábavné soutěže.

Vinobraní s Králem vín v Edenu
9. září, Praha, náměstíčko před hlavním vchodem do Nákupního centra EDEN, U Slavie 1527
12 tuzemských vinařství, která uspěla v soutěži KRÁL VÍN České republiky 2016. Osobní účast vinařů. Po zakoupení vstupenky za 160 Kč (v ceně je sklenička, katalog a tužka) je ochutnávání vín zcela ZDARMA! Nákup vín za výhodné SKLEPNÍ CENY!! Cimbálová muzika!!! Pátek 9. září od 13.00 do 21.00 hod.

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN MIKULOVSKÉ VINAŘSKÉ PODOBLASTI 2016
9.- 11. září, Mikulov, zámek Mikulov, Zámecký sál
Degustace více než 600 vzorků vín mikulovské podoblasti, která se ucházejí o titul Salonu vín ČR ve Valticích. K poslechu bude hrát cimbálová muzika. Přichystáno bude i drobné občerstvení. Probíhá v rámci Pálavského vinobraní. Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe. 

PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ
9.-11. září, Mikulov, Náměstí, zámek, amfiteátr, Kozí hrádek, Svatý kopeček
Pálavské vinobraní opět láká na pochodňovou show, průvod královské družiny, spoustu krojů, řemeslnou tržnici, národopisné soubory, cimbálovou muziku i dechové hudby. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Festival vín, gastronomie a kultury s dlouhou tradicí, prestižní vinařskou soutěží, exkluzivním uměleckým programem, který se pořádá každoročně o druhém zářijovém víkendu. Po celou dobu vinobraní v hlavním sále zámku probíhá prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín. Bude zde možno ochutnat více než 600 vzorků bílých, růžových a červených vín z mikulovské vinařské podoblasti. Víno je charakteristické nejen svou chutí, ale mnoha vůněmi, a k plnohodnotnému prožitku poznávání vína čichem patří. Proto se v Gajdošově sále zámku koná zábavně–vzdělávací akce Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. Prohlídky a řízené degustace čekají i v dalších prostorách zámku a několika místních vinařstvích, v Kapucínské ulici vyroste vinařské městečko se stánky jednotlivých výrobců vína. Návštěvníci mají možnost po celý víkend u Udírenské věže zámku zhlédnout prezentaci klasického zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Podrobný program, aktuality a další užitečné informace jsou k dispozici na www.palavske-vinobrani.cz.  

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN SLOVÁCKÉ PODOBLASTI 2016
10. září, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště - Mařatice, Vinohradská ulice

Sdružení slováckých vinařů vás srdečně zve na ochutnávku vín z Národní soutěže vín slovácké podoblasti, která se koná dne 10. září od 14.00 hod. u příležitosti Slováckých slavností vína a dne otevřených památek. Součástí výstavy vín je i stan slovácké kuchyně. Přijďte ochutnat přihlášená vína od prestižních vinařství slovácké podoblasti do Národní soutěže vín slovácké podoblasti, která je předkolem do Salonu vín ČR. Začátek ve 14.00 hodin, ukončení v 01.00 hod. Těšíme se na vás.

SLOVÁCKÉ SLAVNOSTI VÍNA A OTEVŘENÝCH PAMÁTEK
10.-11. září, Uherské Hradiště, všechna zákoutí královského města
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí, kde se po dva zářijové dny snoubí temperament lidových tradic a kultury, pestrost slováckých krojů a muziky s živelností a spontánní atmosférou. Součástí je ochutnávka vín Národní soutěže vín - nominační soutěže slovácké podoblasti.

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN ZNOJEMSKÉ VINAŘSKÉ PODOBLASTI 2016
10. září, Znojmo, klášter Dominikánů, Dolní Česká

Výstava více než 200 vzorků vín ze znojemské vinařské podoblasti se uskuteční 10. září od 10.00 do 20.00 hod. v atraktivních prostorách klášteru Dominikánů na Dolní České ve Znojmě. Národní soutěž vín znojemské vinařské podoblasti 2016 Výstava více než 200 vzorků vín ze znojemské vinařské podoblasti se uskuteční 10. 9. 2016 v čase od 10.00 do 20.00 hod. v atraktivních prostorách klášteru Dominikánů na Dolní České ve Znojmě. Ochutnávka bude doprovázená cimbálovou muzikou. Ochutnáte tak kandidáty do Salonu vín České republiky, kde se každoročně sejde 100 nejlepších vín. Výstavu organizuje spolek VOC ZNOJMO. Během ochutnávky vín budou předány diplomy nejúspěšnějším vinařům za jejich vína, která dopadla v hodnocení nejlépe. Ochutnávka formou pochůzkové degustace za placené bločky. Vstup zdarma. Přijďte si vychutnat ta nejlepší vína ze Znojemska. Těšíme se na Vás. 

ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ
16.-18. září, Znojmo, Městská památková rezervace
Velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny, bohatý kulturní program na 10 scénách. Dominantou je slavnostní historický průvod městem s králem Janem Lucemburským. Ochutnávky vín a burčáku. První Znojemské historické vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl František Koukal, který dokázal ve svém scénáři skloubit jak slavnou minulost královského města na řece Dyji, tak i jeho zachovalé historické kulisy a vinařskou tradici. Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízejí k zhlédnutí dodnes. Zatím největší a nejúspěšnější ZHV se konalo v roce 1967. Originální program s téměř 600 účinkujícími zhlédlo na 110 000 návštěvníků. Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století. Od té doby přiláká každoročně vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem, ve kterém nesmí chybět průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.  

Hudba a víno Valtice Hudební souboje
23. září, Valtice, Státní zámek Valtice
Druhý ročník unikátního cyklu HUDBA A VÍNO se uskuteční se v pátek 23. září 2016 v 19:00 v Jízdárně Státního zámku Valtice. Při „souboji – duelu“ se „utkají“ klavíristé Ivo Kahánek a Igor Ardašev a smyčcová kvarteta světoznámého Čajkovského orchestru z Moskvy a neméně uznávané České filharmonie.

Služby otevřených sklepů - Kalendář služeb dlouhodobě otevřených sklepů, které pořádají vinařská sdružení ve vinařských obcích ČR. Do služby je zapojeno minimálně 6 vinařství v obci po dobu 2 měsíců s pevnou otevírací dobou v pátek, sobotu i neděli. Ve zbytku týdne je umožněna návštěva alespoň jednoho vinařství po předchozí domluvě. Vinařští turisté, kterým tento kalendář slouží, již nepřijdou při ochutnávání a nákupu vína v těchto obcích nikdy zkrátka.

► Kompletní přehled všech vinařských akcí najdete v našem KALENDÁŘI VINAŘSKÝCH AKCÍ.

*********************************

► TIP PRO VÁS: Chcete sledovat novinky a zprávy o našich vínech na Facebooku? Staňte se fanoušky oficiálního facebookového profilu značky Vína z Moravy a vína z Čech.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech