Menu
akce a novinky

Jihomoravský kraj chce organizovat výměnné pobyty vinařské školy

31. 5. 2016 09:06

Studenti Střední vinařské školy ve Valticích na Břeclavsku by mohli od příštího školního roku jezdit na výměnné pobyty do zahraničních vinařských škol, které patří ke špičkám v Evropě. Novinářům to dnes řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který o tom dnes jednal v Lednici na Břeclavsku se zástupci evropských vinařských regionů. Podle ředitelky školy Ivany Machovcové by to bylo obohacení pro studenty. Občas už do zahraničí jezdí, rozšíření o další regiony však Machovcová vítá.

Hašek mluvil o výměně zkušeností ve vinařských školách se zástupci regionů z Německa, Rakouska, Španělska, Itálie nebo Francie. "Seznámil jsem kolegy s tím, že Jihomoravský kraj zřizuje střední vinařskou školu. Vidím přednost v osobním navázání kontaktů. S prezidentem Sdružení evropských vinařských regionů Sergiem Chiamparinem, který je šéfem jednoho z italských krajů, jsme se domluvili na budoucí spolupráci," uvedl Hašek. Pro kraj je podle něj velká výzva rozšířit stávající partnerství kraje o další regiony, a to především o ty, které se věnují vinohradnictví. Další spolupráci lze navázat i s vinařskou školou v německé oblasti Bádensko-Württembersko.

Studenti by podle Haška mohli poznat hned několik věcí. "Seznámili by se s praktickou výukou v jiných školách, ale také například se zkušenostmi s technologiemi na ochranu vinic a vinohradu v souvislosti s letošními mrazy," dodal Hašek.

Vinařská škola má kolem 200 studentů, z nichž se zhruba polovina věnuje vinohradnictví a zbytek agroturistickému oboru. Podle ředitelky Ivany Machovcové už nyní zahraniční spolupráce funguje, a to především s Francií, další nové regiony ale budou přínosem. "O výměnné praxe je velký zájem. Vždycky je to obohacením pro studenty," řekla ČTK Machovcová. Dodala, že v současnosti občas jezdí do zahraničí celé třídy, ale většinou na výměnné pobyty jezdí jen jednotlivci.

Zdroj: http://www.agris.cz
Datum vydání: 30.5.2016

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech