Menu
akce a novinky

Championem 23. ročníku GRAND PRIX VINEX se stal Sauvignon, pozdní sběr 2015 z MORAVÍNA Valtice

4. 5. 2016 13:37

Ve dnech 3. a 4. května 2016 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení 23. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení byly nejlepším vínům uděleny také zlaté a stříbrné medaile, 15 vín získalo dokonce velkou zlatou. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na brněnském výstavišti ve dnech 21.-22. května 2016.

Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:

• CHAMPION a vítěz kategorie A1 (bílá vína suchá): Sauvignon pozdní sběr, 2015, MORAVÍNO s.r.o., Valtice, ČR
• Vítěz kategorie A2 (bílá vína polosuchá): Ryzlink rýnský kabinetní víno, 2013, DAVINUS s.r.o., Rudná, ČR
• Vítěz kategorie A3 (bílá vína polosladká): Veltlínské zelené kabinetní víno, 2015, Střední vinařská škola Valtice, Valtice, ČR
• Vítěz kategorie B2 (růžová vína ostatní): Cabernet Sauvignon rosé pozdní sběr, 2015, Víno Tichý s.r.o, Rybníky, ČR
• Vítěz kategorie C1 (červená vína suchá): Zuccardi Q serie Malbec 2012, Argentina, dovozce Adveal s.r.o.
• Vítěz kategorie D (vína přírodně sladká): Riesling Beerenauslese, 2015, Weingut Werner Anselmann, Edesheim, Německo
• Vítěz kategorie F (šumivá vína): Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut, 2013, BOHEMIA SEKT s.r.o., Starý Plzenec, ČR

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.) budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže, který bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín, které se uskuteční ve dnech 21.-22. 5. 2016 v pavilonu B brněnského výstaviště souběžně s výstavou Minerály Brno.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 591 vzorků vín od rovné stovky přihlašovatelů z 16 vinařských zemí, což je rekordní počet v historii soutěže a je to také největší počet vinařských zemí na soutěžích vín u nás.

Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky, ale zastoupení mají také vína z Rakouska, Německa, Slovenska, Argentiny, Francie, Maďarska, Chile, USA, Jihoafrické republiky, Moldávie, Řecka, Chorvatska, Ruska, Rumunska a Polska.

Vína hodnotila mezinárodní komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Kromě hodnotitelů z ČR zasedli v porotě degustátoři ze Slovenska, Maďarska, Rakouska a Velké Británie.

O soutěži


GRAND PRIX VINEX je prestižní mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. V roce 2016 se uskutečnil již 23. ročník.

Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží převzali ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond a také partneři soutěže: THERMOTECHNIKA BOHEMIA s.r.o., Karlovarské minerální vody, a.s., BS vinařské potřeby s.r.o. a Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Prestižní ocenění a medaile


Vína v soutěži procházejí přísným hodnocením a jen ta nejlepší získávají medaile. Udělovány jsou pouze stříbrné, zlaté a velké zlaté medaile, přičemž potřebné bodové ohodnocení pro jejich získání je oproti většině tuzemských výstav nastaveno o něco výše a odpovídá mezinárodním zvyklostem – stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 90 bodů. To je zárukou prestiže získaných medailí.

Hlavními oceněními soutěže jsou „Champion“, dále vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín. Výrobci těchto vín získávají prestižní ceny v podobě skleněných pohárů dle návrhu světoznámého umělce Bořka Šípka.

Veřejná prezentace soutěžních vín


Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX budou veřejnosti prezentována ve dnech 21.-22. 5. 2016 v pavilonu „B“ brněnského výstaviště v rámci mezinárodní prodejní výstavy MINERÁLY BRNO. K ochutnání zde budou vína, která získají min. 80 bodů. Zde také proběhne vyhlášení výsledků a předání hlavních cen soutěže. Slavnostní večer zpříjemní doprovod cimbálové muziky a celý víkend také prezentace potravinářských produktů.

Tisková zpráva. Kontakt pro média:

• Ing. Pavel Krška, ředitel, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 721 414 575, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
• Ing. Šárka Nádvorníková, projektová manažerka, Národní vinařské centrum, o.p.s., tel. 602 769 743, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální web soutěže: www.grand-prix-vinex.cz

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech