Menu
akce a novinky

K jižní Moravě patří vinaři, studují ve Valticích i ve Znojmě

11. 1. 2016 09:10

Jedinečná lokalita jižní Moravy se projevuje také v nabídce zdejších středních škol a učilišť. Typickým příkladem je i obor s dlouholetou tradicí, který má k prosluněnému vinařskému kraji hodně blízko.

VALTICE, ZNOJMO Vinohradnictví se na Střední vinařské škole ve Valticích vyučuje nepřetržitě od roku 1873.

Výhodou mladých vinařů může být dobré uplatnění. Nezaměstnanost absolventů školy je prakticky nulová. "Pokud zaměstnavatelé hledají pracovníky v oboru, obracejí se přímo na nás. Velmi dobrá je také spolupráce se Svazem vinařů České republiky," vysvětluje ředitelka Střední vinařské školy ve Valticích Ivana Machovcová. Absolventi podle ní najdou uplatnění jako sklepmistři při výrobě vína, vinohradničtí a ovocnářští technici, poradci nebo obchodníci s vínem. Na 50 hektarech pozemků a vinic se studenti učí pěstovat vinnou révu a ovocné stromy. Kromě toho se během čtyřletého studia zakončeného maturitou naučí zpracovávat ovoce a vyrábět víno, osvojí si také základy meteorologie a orientují se v pozemkových mapách. V areálu školy nechybí ani moderní sklepní provoz nebo prezentační historický

sklep. POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 22

Vinaři studují ve Valticích i ve Znojmě

DOKONČENÍ ZE STRANY 19

Součástí školy je i lihovar, meristémová laboratoř, agrolaboratoř a pro studenty oboru agroturistika i malá farma. "Ročně vyprodukujeme přibližně 80 tisíc litrů vína v 18 odrůdách a špičkové kvalitě," doplňuje Machovcová. Vinohradnictví se v posledních letech stává stále atraktivnějším oborem. "Vysvětlujeme si to velmi dobrou uplatnitelností na trhu práce a celkovým vyšším zájmem o vinohradnictví a vinařství jako odvětví," dodává ředitelka vinařské školy.

Pozitivně vidí zájem o zemědělské obory i ředitel Střední odborné školy ve Znojmě Josef Brouček. Obor agropodnikání se zaměřením na vinohradnictví otevřela znojemská škola v září 2014. "Vyšší zájem přisuzujeme začínající změně v pohledu na význam zemědělství a výroby potravin v regionu," říká Brouček.

Ve Valticích otevírají třídu pro 30 studentů a ve Znojmě letos přijali 16 zájemců o vinohradnictví. Maturanti mohou pokračovat na vyšší odbornou nebo vysokou školu. V Brně obor vinohradnictví a vinařství nabízí Mendelova univerzita.

Mutace - 5plus2 - Jihomoravský kraj

Zdroj: 5plus2
Datum vydání: 8.1.2016