Menu
akce a novinky

Do vinného sklepa lákají cyklisty přes oko miniaturní kamery

21. 9. 2015 06:54

JIŽNÍ MORAVA "Tohle je nejnáročnější část trati," ozývá se zadýchaný hlas cyklisty, zatímco na obrazovce je vidět, jak pod předním kolem těžce ubíhá asfalt silnice. Za chvíli ale následuje úlevný sešup a otvírá se půvabná sklepní ulička. Ty nejkrásnější cyklistické stezky na jihu Moravy popisuje vlog, neboli video blog, který připravuje Vinařský fond ČR. A zároveň radí, kudy se vydat, aby cyklisté na cestě neminuli ty nejkrásnější sklepy jižní Moravy.

"Materiálů o cyklistice je poměrně dost. Ale takový formát, kde by byli lidé do děje doslova vtaženi, tady dosud chyběl," říká Jaroslav Machovec, šéf Vinařského fondu, který vlogy pořizuje a umisťuje na svůj kanál na YouTube.

Vlogy využívají mix záběrů z klasické videokamery, archivních materiálů, ale hlavně z GoPro kamery – miniaturního přístroje, který se dá připevnit na přilbu, kolo, zkrátka kamkoliv. A právě díky ní dal cyklista, režisér i produkční v jednom Martin Demartini vlogům autentičnost. Všechny stezky, které popisuje, skutečně projel a hlavně "prožil", včetně všech lákadel. A kamerka na jeho přilbě zaznamenala, kde to drncá, kde je největší stoupák, kde nejkrásnější výhledy a hlavně kde jsou otevřené sklepy a vinařství.

Zatím jsou hotové vlogy, které popisují stezky na Znojemsku a Mikulovsku. "Příští rok se chystáme na Velkopavlovicko a Slovácko," říká Jaroslav Machovec. Lidé z Vinařského fondu podle něj vymýšlejí hrubý scénář. Tak, aby kameraman nevynechal žádnou důležitou vinařskou atraktivitu. A pak už má autor vlogů volnou ruku. Cyklistům nabízí i pár vychytávek – třeba jak se dostat v Lednici až těsně k minaretu legální cestou, třebaže stojí v zámeckém parku, kam se na kole nesmí.

Machovec věří, že vlogy přitáhnou do vinařského kraje více cykloturistů. "A když už nepřijedou, třeba je videa alespoň navnadí na to, aby si doma otevřeli dobré moravské víno," směje se.

Video na brno.idnes.cz

O autorovi: Ivana Solaříková, editorka MF DNES

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum vydání: 18.9.2015
Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech