Menu
akce a novinky

10 největších vinařských obcí míří do Brna

16. 5. 2014 07:30

Na konci května startuje v Brně letní seriál degustačních vinařských akcí s názvem Víno z blízka, který v Otevřené zahradě na Údolní pořádá Nadace Partnerství, spolupořadatelem je městská část Brno střed. Na exkluzivní degustace moravských vín v Otevřené zahradě pod Špilberkem nabízí pořadatelé vstupenky v cenovém rozpětí od 320 do 7 800 korun.

 „Připravili jsme sérii deseti letních večerů s vínem. Nemají formu klasické řízené degustace, spíš jsme se inspirovali modelem otevřených sklepů. Na každý z večerů jsme pozvali vinaře z jedné vinařské obce. Výběr jsme zúžili na ty největší a vinařsky nejatraktivnější. Zastoupeny jsou všechny vinařské podoblasti," říká Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Série večerů Víno z blízka začne koncem května představením Velkých Bílovic – největší vinařské obce celé Moravy. „Do Otevřené zahrady přijede ve čtvrtek 29. května sedm vinařství z Velkých Bílovic, mezi nimi i známá jména Petr Skoupil, František Zapletal nebo manželé Mádlovi. Každý z nich přiveze 8 svých vín a bude je osobně prezentovat," doplňuje Juraj Flamik. Návštěvníci se budou se skleničkou volně procházet zahradou a na jednotlivých stanovištích budou mít možnost degustace celkem 56 vín. Je to pětinásobek počtu vzorků proti 10–12 vínům, které na běžných řízených degustacích představuje jeden vinař. Navíc se už dá mluvit o reprezentativním zastoupení obce. Tímto způsobem se postupně od května do září představí ještě Čejkovice, Mikulov, Nový Šaldorf, Velké Pavlovice, Mutěnice, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Prušánky, Pavlov a Rakvice.

Proč pořadatelé přišli s tímto konceptem, to vysvětluje Juraj Flamik slovy: „Brno nemá mezi vinaři dobré jméno. Říkají, že kdybychom podobnou akci pořádali v Praze nebo Liberci, vstupenky by zmizely během jednoho dne. O degustacích v Brně si vinaři myslí, že se neprodají. Je to problém, o kterém všichni vědí. Jeden z vinařů mi řekl, že když si u něho chce objednat posezení ve sklepě Brňan, raději se vymluví, že má zavřeno. V metropoli vinařské oblasti se konzumuje hlavně levnější sudové víno a zaplatit si skutečný zážitek s vínem je podle místních vyhazování peněz. My však chceme hledat a zvát jinou klientelu. I v Brně je dost lidí, kteří víno milují a za příjemný zážitek s ním neváhají zaplatit přiměřenou cenu."

První zkušenost s novou generací milovníků vín v Brně udělali pořadatelé již vloni. V červenci představili v Otevřené zahradě čtyři VOC spolky a návštěvnost stoupla během tří týdnů na dvojnásobek. Podle pořadatelů přišli hlavně mladí lidé a na příjemný letní večer s vínem zamířili evidentně přímo ze svých kanceláří. Ze setkání s vinaři byli pak nadšeni.

Vstupenky jsou již v prodeji na všechny degustační večery a pro znalce vín mohou být opravdu lákavé. Ta nejdražší za cenu 7800 korun je totiž permanentka na všech 10 večerů a navíc s tím, že v ceně je jedna láhev od každého vinaře podle vlastního výběru. Celkem je tedy v ceně této vstupenky degustace asi 600 vín a k tomu 66 lahví napříč celou vinařskou Moravou. Počet těchto vstupenek je však omezen pouze na 20 kusů. Nadšenci pro degustace mají k dispozici také permanentku bez vín za 2600 Kč, na jeden večer je možné zakoupit vstupenku včetně láhve od každého vinaře za 940 korun. Obyčejná vstupenka je za 350 a skupinová za 320 korun.

Pořádající Nadace Partnerství se vinařstvím a turistikou s vínem zabývá již téměř 15 let, známé jsou zejména její Moravské vinařské stezky nebo Festivaly otevřených sklepů, které pořádá již 6 let přímo ve vinařských obcích. „Máme hodně zkušeností s chováním klientů z celé republiky i ze zahraničí. Musím říct, že návštěvníci z českých krajů projevují o moravské víno velký zájem a jejich degustování je vždy spojeno i s touhou něco se o víně naučit. Jsou snad většími patrioty moravského vína než obyvatelé jižní Moravy," kontroverzně glosuje situaci Juraj Flamik. Podle něj by měly všechny restaurace a vinotéky jižní Moravy nabízet mnohem více moravských vín a snažit se prosadit je do gastronomie i vinařských produktů. Tím by měli prezentovat dovednost vinařů a kvalitu vín. Víno z blízka je podle něj vzkazem pro celé Brno: považujte si svých vinařů.

Více informací: www.vinozblizka.cz

Kontakt:
Juraj Flamik, ředitel festivalu Víno z blízka, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 606 763 117
profesní odbornost: vinařská turistika, enologie, cykloturistika a měkký cestovní ruch
Štěpánka Huláková, PR a komunikace, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 777 116 157
Vstupenky v e-shopu Nadace Partnerství.

Termíny seriálu akcí Víno z blízka:

• 29.5. Velké Bílovice
• 12.6. Čejkovice
• 26.6. Mikulov
• 10.7. Nový Šaldorf-Sedlešovice
• 17.7. Velké Pavlovice
• 24.7. Mutěnice
• 31.7. Blatnice pod Svatým Antonínkem
• 14.8. Prušánky
• 28.8. Pavlov
• 11.9. Rakvice

Víno z blízka pořádá Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Festival probíhá pod záštitou primátora Brna Bc. Romana Onderky, MBA a starosty MČ Brno – střed Mgr. Libora Šťástky.

Partneři festivalu:

Nadace Partnerství již 23 let pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.
www.nadacepartnerstvi.cz

Festival Víno z blízka ve své letní části v sérii deseti samostatných degustací, které se uskuteční v Otevřené zahradě na ulici Údolní, představí vinařské spolky a vinaři z 10 nejvýznamnějších obcí vinařské oblasti Morava. Na každé degustaci bude v nabídce kolem 50 vín reprezentujících typickou produkci vinařů z dané obce. Vinaři rovněž představí akce pořádané v jejich sklepních uličkách, součástí programu bude i chvilka pro umění - od folklóru až po modern art. Jedinečný zážitek letních večerů v Brně je současně seznámením se současnými trendy ve vinařství na jižní Moravě.
www.vinozblizka.cz

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech