Menu
akce a novinky

Září = Vinobraní

30. 8. 2013 12:13

Vážení milovníci vína i mléka starců, 

dovolte nám Vás pozvat na akce, které si pro Vás připravili vinařští nadšenci v měsíci září. Je jasné, že půjde hlavně o vinobraní a burčák. A jak má správný burčák vypadat a chutnat? Na trhu se objevuje většinou burčák vyrobený z bílých hroznů. Kvalitní burčák má světle žlutou barvu a je více nebo méně zkalen kvasným kalem, neobsahuje však žádné mechanické nečistoty ani velké shluky kvasinek. Na dně a na stěnách nádoby se může usazovat jemná usazenina.

Existuje také červený burčák z modrých hroznů, ten se ale na trhu objevuje jen zřídka. V každém stádiu kvašení má burčák své nadšené obdivovatele. Na ten správný okamžik, kdy je v optimu obsah cukru, alkoholu a aktivní účast kvašení (kdy burčák tzv. "vaří"), vydrží však vinaři čekat i dlouho do noci. Právě pro aktivitu kvašení je velice často vyhledáván také lidmi se zažívacími potížemi. Obsahuje významné množství vitamínů a dalších složek, které ten pravý burčák utváří, tj. přírodní cukr, značná ovocnost jak v chuti tak vůni, přiměřená kyselinka a kvasinky rodu Saccharomyces

Dle stadia prokvašení rozlišujeme:

  • sladký,
  • ve varu,
  • po zlomení,
  • mydliňák a
  • mladé víno.

PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ - Mikulov, 6. - 8. září, Náměstí, amfiteátr, Zámek, ul. Kapucínská, Kozí hrádek, Svatý kopeček

Festival vín, gastronomie a kultury s dlouhou tradicí, prestižní vinařskou soutěží, exkluzivním uměleckým programem, který se pořádá každoročně o druhém zářijovém víkendu.

 

Národní soutěž vín - Slovácká podoblast - Uherské Hradiště, 7. září, Mařatice, Vinohradská ulice, areál office centra Synot

Výstava vín s původem ve slovácké vinařské podoblasti. Možnost ochutnat širokou škálu vín od slováckých vinařů a zazpívat si s cimbálovou muzikou. Začátek akce v 14.00, konec ve 24.00 hod. Akce je součástí putování Vinohradskou ulicí v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek.

 

ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ - 13. - 14. září, Městská památková rezervace

Tradiční slavnost burčáku, každoročně je připraven bohatý kulturní program, historický průvod městem s pochodněmi, rytířské turnaje na koních, slavnostní otvírání mázhauzů a šenků, historické tržiště.

 

Svátek vína - Hodonín, 14. září, Masarykovo náměstí

Tradiční kulturně společenská vinařská akce s bohatou nabídkou vín a kulturně zábavným folklórním programem, který se každoročně pořádá v první polovině září.

 

1. Štěpánovské vinobraní - Štěpánov u Olomouce, 21. září, Sokolovna, Dolní 270/17

Zveme Vás na tradiční vinobraní na netradičním místě. Na Hanou přeneseme atmosféru pravého jihomoravského koštu vín ve spojení s výborným moravským burčákem a cimbálovou muzikou z Kyjova. Mimo to jsme pro Vás připravili spoustu vinařských soutěží, abyste se ani chvíli nenudili. Těšíme se na Vás!

 

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN - Brno, 28. září, Kongresové centrum BVV, Výstaviště 1

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN Velkopavlovické podoblasti-nominační výstava v Brně. Organizátorem soutěže jsou Vinaři brněnské oblasti pod garancí Svazu vinařů České republiky. Výstava se koná od 9:00 do 19:00 hod. Výstavní vzorky budou podávány z chladicích boxů.

 

 

Kompletní přehled všech vinařských akcí najdete v našem: KALENDÁŘI VINAŘSKÝCH AKCÍ.

TIP PRO VÁS: Chcete sledovat novinky a zprávy o našich vínech na Facebooku? Staňte se fanoušky oficiálního facebookového profilu značky Vína z Moravy a vína z Čech.