Menu
akce-top
akce a novinky

Sekt. Jak si jej nejlépe vychutnat

Hlavní zásadou při servírování vín, a zejména šumivých, je NESPĚCHAT. Věnujte čas správnému nachlazení šumivého vína na 4–6 stupňů. Doporučuje se ponechat sekt v chladničce jeden až dva dny. Obzvláště kvalitní vína se pak doporučuje nechat takto „odpočinout“ klidně až dva týdny.

Chcete-li otevřít lahev sektu správně, s lahví zacházejte opatrně a hlavně s ní netřeste. Z vychlazené lahve odstraňte drátěnou sponu (agrafu), lahev nakloňte v úhlu cca 45 stupňů, držte pevně špunt a pomalým kroutivým pohybem lahve z ní uvolněte špunt.

Sekt je nápoj, který nejen chutná, ale při správném podávání i lahodí oku. Šumivá vína proto servírujte nejlépe ve skleničkách typu flétna. Jedná se o vyšší, úzkou sklenku na nožičce. Sekt naléváme přibližně do jedné poloviny sklenky. Bublinky pak pomaleji vyprchají a nádherné perlení déle vydrží.

Hodí se šumivé víno k jídlu? Většina z nás má sekt spojen se slavnostními okamžiky. Hodí se jako přípitek na začátek oslavy, nebo naopak jako senzační tečka na závěr k moučníku. Sekt lze ale samozřejmě pít po celý večer. Hodí se k polévce, hlavnímu jídlu, ke zvěřině.

Na závěr zajímavost ze světa šumivých vín.
Slyšeli jste někdy o sabráži? Sabráž je prudce elegantní, ale i vysoce rizikové otvírání sektů. Slovo pochází od francouzského slova „la sabre“ – šavle. Podle legendy vše vzniklo za napoleonských válek, kdy důstojníci francouzské kavalerie odjížděli z divokých večírků od Madame Clicquot, majitelky známého vinařství v oblasti Champagne. Na cestu obdrželi lahev sektu. Především pak horkokrevní husaři se odmítali zdržovat pracným otevíráním lahví. Takže tasili šavle a švihem stínali hrdla lahví. Tolik alespoň legenda.
Z pohledu fyzikálních zákonů je sabráž naprosto logickým způsobem otvírání lahve. Tlak uvnitř lahve v součinnosti s kinetickou energií šavle nebo jiného předmětu způsobí krásně čistý lom na konci hrdla a následné uvolnění přetlaku vyplaví eventuální drobné střípky. Sabráž se provádí na švu lahve, pod úhlem 45 stupňů. Lahev držíme za dno, s palcem v dolní výduti.

Pokud se chcete umění sabráže naučit, doporučujeme navštívit naše vinaře, kteří produkují lahodná šumivá vína a jistě vás s elegantním způsobem otvírání nápoje obeznámí.  A nebuďte překvapeni, pokud nebudou lahve sektů sekat přímo šavlí, ale jiným nástrojem, jako například sekyrkou, srpem, pilou, golfovou holí, hokejkou, skleničkou, talířkem, nebo dokonce žehličkou či botou.