Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Mezi jihomoravskými živnostníky vládne vinařská turistika

4. 10. 2018 09:08

V Jihomoravském kraji získala titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje vinařka Hana Bartoníková držitelka certifikace vinařské turistiky.

Vítězná živnostnice Hana Bartoníková se věnuje vinařství a vinařské turistice. „Jsme rodina, která dlouhodobě s úctou a pokorou vzhlíží k rakouskému modelu agroturistiky, kde se vše vzájemně doplňuje, má své místo, šetrně se přistupuje k přírodě a současně je výsledkem spokojená rodina sedláka,“ říká Hana Bartoníková. Vybudovala malý penzion a butikové vinařství. Vzápětí zřídila informační centrum, pro hosty začala pořádat různé výlety do vinic a aktivně začala působit po rakouském vzoru jako průvodce sklepními uličkami. Samostatnou kapitolou je pěstování černého bezu, této úžasné a u nás neprávem opomíjené byliny. Aktuálně s manželem hospodaří na jedenácti hektarech vinic a jednom hektaru sadu bezu černého.

Dnes mi volal Radek Bartoník a poděkoval mi, že jsem je přizval k projektu Sekundární produkty révy vinné - nové turistické lákadlo vinařských regionů, který realizovalo Národní vinařské centrum ve Valticích, a přivedl rodinu na myšlenku produkovat hroznový mošt, vinnou kyselku či želé a věnovat více úsilí práci ve vinařské turistice,“ neskrýval upřímnou radost Petr Gondáš, manažer projektu Podpory a rozvoje vinařské turistiky na jižní Moravě a v Čechách.

Líbí se mi, že má široký záběr, netradiční výrobu vína, dává k tomu něco navíc, agroturistiku a průvodcovství. Dává vínu příběh, vysvětluje, jak se vyrábí, a dovede nadchnout své zákazníky,“ zdůvodnila volbu členka poroty Věra Šidlíková z České spořitelny.

Druhé místo obsadil Martin Škrobák, který se věnuje pěstování vinné révy, výrobě vína a domácí gastronomii. Na stupně vítězů dosáhla také Hana Bačíková vyrábějící farmářské pochoutky.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje:

1. Hana Bartoníková – vinařská turistika (Mikulčice)

2. Martin Škrobák – pěstování vinné révy (Čejkovice)

3. Hana Bačíková – výroba farmářských pochoutek (Brno)

 

Jižní Morava se pro rok 2020 stane centrem světového vinařství

6. 5. 2019 09:40, Pro veřejnost

Brno bude v roce 2020 hostit nejprestižnější mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. V neděli 5. května to po závěrečném zasedání hodnotících komisí ve švýcarském Aiglé, kde se ...

Vína z Moravy, Vína z Čech