Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Video: Müller Thurgau

19. 7. 2017 09:30

Jaká odrůda se vám jako první vybaví, když se řekne bílé víno? U mnohých to bude právě Müller Thurgau nebo také lidově milerka.

Tato naše druhá nejpěstovanější odrůda vznikla na konci 19. století křížením Ryzlinku rýnského a Madlenky královské. Název nese po profesoru Hermannu Müllerovi ze švýcarského kantonu Thurgau a právě spojení těchto dvou jmen dalo poetické a krásné Müller Thurgau. Milerka není příliš náročná na oblast pěstování a v České republice se jí velmi daří. Pěstuje se na více než 1600 ha a přestože ji najdeme skoro všude, jsou i oblasti, kde opravdu vyniká. Za vyzkoušení určitě stojí z Valticka, Lednicka, Mikulovska, Znojemska, nebo z české oblasti Mělnicka a Žernosecka.

Barva Müller Thurgau obvykle bývá méně výrazná, zelenkavě žlutá s jiskrnými odlesky. Vůně vína je aromatická, kořenitá, lehce ovocná s příjemnými tóny.

Chuť je svěží, lehká, šťavnatá. Ideální je k lehkým salátům a pečeným rybám. Jen tak k ní můžete přikousnout tvrdé a polotvrdé sýry nebo čerstvé tvarohové sýry.

Müller Thurgau je také hlavní odrůdou pro výrobu Svatomartinských vín.

Takže na zdraví a dobrou chuť, tentokrát se sklenicí moravského nebo českého vína odrůdy Müller Thurgau!

Zde najdete videomedailonky našich dalších významných odrůd