Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nejlepším vínem v Čechách je Muškát moravský 2013 české zemské víno z Vinařství pod Sedlem

3. 9. 2014 10:39

Nejlepším vínem, tedy Šampionem, vinařské oblasti Čechy se v Národní soutěži vín, nejvyšší soutěži vín v České republice, stal Muškát moravský 2013 české zemské víno z Vinařství pod Sedlem. Toto víno se stalo zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Nejlepším červeným vínem zvolila porota Rulandské modré 2012 výběr z hroznů z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem. Nejlepší česká vína pořadatelé nabídnou k ochutnání na výstavě vín 26. a 27. září 2014 v Mělníku.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za vinařskou oblast Čechy soutěž organizovala Česká zemědělská univerzita v Praze a Cech českých vinařů.

„Hodnocení VO Čechy proběhlo ve vinařském středisku České zemědělské univerzity v Praze v Mělníku. Zúčastnilo se ho 14 hodnotitelů ve dvou komisích. Zajímavé bylo zastoupení více vzorků vín s větším obsahem zbytkového cukru, což bylo zřejmě dáno ročníkem 2013, kde byl vyšší obsah kyselin. Hodnocená vína byla ve velmi dobré kvalitě, o tom svědčí množství nominací do NSV," komentoval a na výstavu českých vín pozval Ing. Štěpán Weitosch, pořadatel letošního ročníku Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy.

V soutěži bylo hodnoceno 77 vín, která získala 14 zlatých, 11 stříbrných a 1 bronzovou medaili. Do celostátního kola Salonu vín - národní soutěže vín postoupilo z vinařské oblasti Čechy 65 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava pro veřejnost

Veřejnost bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s nejlepšími víny z vinařské oblasti Čechy 26. a 27. září 2014 v Mělníku.

Hodnocením vín vinařské oblasti Čechy byl ukončen seriál pěti nominačních kol hodnocení Národní soutěže vín, která vyvrcholí 1. a 2. finálovým kolem Salonu vín – národní soutěže vín 2014, kde se vína z celé republiky budou ucházet o titul absolutního Šampiona České republiky a titul a umístění v Salonu vín ČR, stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené ve státním zámku ve Valticích.Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá

• Muškát moravský 2013 české zemské víno – Vinařství pod Sedlem, s. r. o.

Kategorie B – bílá polosladká vína

• Pinot gris botrytický sběr 2010 jakostní odrůdové víno – Zdeněk Vybíral, Vinařství Sv. Tomáše Malé Žernoseky

Kategorie C – sladká vína

• Svatovavřinecké 2011 slámové víno – Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o.

Kategorie D - růžová vína

• Pinot noir 2013 pozdní sběr – Žernosecké vinařství, s. r. o.

Kategorie E - červená vína

• Rulandské modré 2012 výběr z hroznů - Lobkowiczké zámeckého vinařství Roudnice nad Labem, s. r. o.

Kategorie G - sekty s.o.

• Stanislav 2011 šumivé víno – Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o.

Nejlepší kolekce: Žernosecké vinařství s.r.o.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých 630ti hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

Pro více informací:

Ing. Štěpán Weitosch, Česká zemědělská univerzita Praha
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 731 117 242

Ing. Marek Babisz, Národní vinařské centrum (hodnocení)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 602 470 262

Ing. Martin Půček, Svaz vinařů ČR (garant)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 519 348 981, +420 606 743 231

Mgr. Jana Škrletová, Omnimedia, s. r. o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 602 355 069

www.narodnisoutezvin.cz