Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Ve dnech od 16. června 2006 do 1. ledna 2007 představuje Národní zemědělské muzeum Praha (Kostelní 44, Praha 7 – Letná) odborné i laické veřejnosti velký výstavní projekt pod názvem „O VÍNU“.

30. 6. 2006 10:11

Na ploše téměř šesti set čtverečních metrů v hlavním výstavním sále v přízemí budovy NZM Praha výstava „O VÍNU“ nabízí široký pohled na historii a současnost českého a moravského vinařství. Autorský výstavní projekt poskytuje řadu zastavení u exponátů, textů, obrazů a fotografií, s finální prohlídkou stylizovaného vinného sklípku. Přímo ve výstavním prostoru budou mít návštěvníci možnost shlédnout i projekce tématických filmových a televizních dokumentů, prohlédnout si vinařský tisk a literaturu, případně ochutnat vína předních českých a moravských vinařů v rámci jejich prezentací, které jsou spojeny s degustací a prodejem.

Výstava „O VÍNU“ je v NZM Praha (Kostelní 44, Praha 7) otevřena každý den, s výjimkou pondělí, vždy od 9 do 17 hod. Pro větší skupiny doporučujeme prohlídku si předem domluvit na tel. čísle 220 308 276 nebo 220 308 382.

Ve spolupráci s řadou našich vinařských organizací a institucí, vč. vinařů - výrobců, představí Národní zemědělské muzeum Praha návštěvníkům všechny důležité produkty a nástroje používané při výrobě vína. Nabídne velké množství informací o tradicích vinařství v českých zemích i v zahraničí, např. o způsobech sklizně, skladování, distribuce, prodeje a konzumace vína. Přímou součástí výstavy bude bohatý doprovodný program, mj. přednášky, besedy a anketa a také samostatný program pro malé návštěvníky. K výstavě budou vydány pracovní list a katalog, počítá se s prodejem vinařské literatury.

Záštitu nad touto výstavní akcí převzal hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek, hlavním partnerem projektu je Vinařský fond České republiky. Partnery jsou Regionální muzeum v Mikulově, Masarykovo muzeum v Hodoníně, Vlastivědně muzeum Kyjov, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Muzeum obce Kobylí, Městské muzeum v Kloboukách u Brna, Městské muzeum a galerie Hustopeče, Moravské zemské muzeum, Uměleckoprůmyslové museum Praha, Regionální muzeum Mělník, Ing. Antonín Šťastný, Státní okresní archiv Břeclav se sídlem v Mikulově, Státní okresní archiv Znojmo a Moravský zemský archiv.

Akci sponzoruje čtrnáct vinařských firem: Zámek Mělník a Vinné sklepy Jiřího Lobkowicze; Vinařství Černý, Valtice; České vinařství, Chrámce; Botanická zahrada Praha – Vinice Sv. Kláry v Troji; Vinné sklepy, Roztoky; Vinařství Kovacs, Novosedly; Vinařství Kosík, Perná; Vinařství Mráz, Břeclav; Vinařství Štěpán Maňák, Žádovice; Vinařské družstvo Sv. Václav – Vinice Máchalka, Praha; VINOPOL Santé, Velké Bílovice; České vinařské závody a.s.; Vinařství a kulturní centrum Sádek u Třebíče; Vinařství Sonberk, Brno

Mediálními partnery projektu se stala tato média: Beverage & Gastro, Český rozhlas 2 – Praha, Nový Venkov, Právo, Senior Revue, Vinařský obzor a Zemědělec.

x x x

Kontakt: Mgr. Lubomír Maršík, Národní zemědělské muzeum - public relations (Kostelní 44, 170 00 Praha 7 – Letná), tel: 233 376 012, fax: 233 372 561, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

(pk)