Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinařství Baloun znovu obhájilo své tituly v soutěži „Vins de Gastronomie“

29. 4. 2013 14:08

Tisková zpráva, Helena Baker

Druhý ročník mezinárodní soutěže Concours International des Vins de Gastronomie ™ se konal v rámci eno-gastronomického veletrhu „LE CARRÉ DES VIGNERONNES“, který pořádal Rotary Club Antibes Azur Riviera pod taktovkou jeho prezidentky, paní Machiko Wakai-Tschann, ve dnech 5.-7. dubna letošního roku v Antibes – Côte d‘Azur.

Antibes je přímořské letovisko známé již z dob zlatých časů nazývaných la Belle Époque (1890-1914), které se nachází mezi známými turistickými městy Cannes a Nizzou na francouzské Riviéře (a čtenářům Remarquových románů se okamžitě vybaví scény z jeho nejslavnějšího Vítězného oblouku - Arc de Triomphe).

Celá akce se odehrávala pod šapitó v areálu Les Espaces du Fort Carré naproti pevnosti Fort Carré (známé také z filmu o Jamesi Bondovi „Nikdy neříkej nikdy“) a jachtařskému přístavu Port Vauban v Antibes a zúčastnila se jí vinařství z osmi významných regionů Francie (kromě jihofrancouzských oblastí Provence, Languedoc-Roussillon, Gaskoňska a jižní Rhôny, také prestižní Burgundsko, Champagne, ale i Bordeaux a Alsasko) a nespočet sýrařů, charcutierů a výrobců regionálních pochutin a „produits du terroir“ jako jsou med, tapenade, nugát, olivy, suché plody, marmelády apod.

Soutěž Concours International des Vins de Gastronomie ™ je „duchovní dítě“ známé francouzské enoložky, Régine Le Coz, jehož inaugurace se konala v průběhu loňského, v pořadí již 25. ročníku eno-gastronomického bienále AGECOTEL - NICE CÔTE D'AZUR a jak vidno, bude alternovat v lichých ročnících právě s tímto salonem v Antibes – Côte d‘Azur.

Druhý ročník soutěže Concours International des Vins de Gastronomie se zúčastnila především vína z tradičních vinařských zemí jako jsou Francie, Itálie, Španělsko a Německo, avšak o to větší bylo překvapení, když se na druhém stupnich vítězů objevilo moravské vinařství z Velkých Pavlovic! Z celkového počtu pouze dvou udělených zlatých medailí získal Radomil Baloun jednu Gold Star za svůj Tramín červený ročníku 2012, zatímco vítězem se stal jeho alsaský protějšek Les Troubadours Gewurztraminer z vinařství Le Clos du Château d'Isenbourg. Navíc z 18 udělených stříbrných medailí si pak vinařství Baloun odneslo ještě jednu Silver Star, a to za Rulandské bílé z ročníku 2012.

Další informace a kompletní výsledky: www.civg-igwc.fr


Helena Baker, AIWS
členka degustační jury