Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Mimořádný rok pro naše vína na zahraničích soutěžích

22. 12. 2010 10:45

Tisková zpráva, NVC & Omnimedia

Letošní rok byl pro moravská a česká vína na mezinárodních soutěžích mimořádně úspěšný. Díky finanční podpoře Vinařského fondu a organizačnímu zajištění Národního vinařského centra měla naše vína příležitost prezentovat se na deseti významných zahraničních výstavách, kde získala celou řadu prestižních ocenění.

První letošní mezinárodní úspěchy zaznamenali naši vinaři v březnu na pařížské výstavě Vinalies Internationales, odkud si odvezli 9 zlatých a 26 stříbrných medailí. V poměru k celkovému počtu zaslaných vzorků se zde Česká republika zařadila mezi nejúspěšnější vystavovatelské země. Na základě výsledků této výstavy se dostalo také 35 vín z České republiky do vyhlášeného průvodce světovými víny „1 000 Vins du Monde“ (1 000 vín světa) pro rok 2011.

Další ocenění dorazila v dubnu z Itálie, z VINITALY VERONA, kde moravští vinaři získali 23 diplomů a také prestižní cenu „PREMIO SPECIALE VINITALY 2010“ pro Moravské vinařské závody Bzenec, čímž se zařadily mezi pět nejvýznamnějších firem této soutěže.

Následovaly medaile z výstavy Concours Mondial de Bruxelles pořádané letos koncem dubna v sicilském Palermu. 13 zlatých a 8 stříbrných medailí jako Česká republika si neodvážejí z této soutěže každý rok ani výrazně větší vinařské země.

Více než dvojnásobek ocenění oproti loňskému roku získala v květnu ve velké konkurenci téměř 11 000 vín z 98 zemí světa tuzemská vína na největší a jedné z nejuznávanějších světových soutěží vín Decanter World Wine Awards. Přední místo našich vín ve střední a východní Evropě potvrdil zisk 59 ocenění ze 73 přihlášených vín, což nám zajistilo pozici nejúspěšnější země v tomto regionu. Náš londýnský triumf završilo získání dvou ocenění Regional Trophy (Národní cena) – jedné za bílé víno a druhé za přírodně sladké víno. Znamená to, že nejlepší suché a přírodně sladké víno ve střední a východní Evropě pochází z České republiky. Díky těmto úspěchům byl následně moravským a českým vínům také věnován poměrně velký prostor ve speciálním vydání renomovaného časopisu o víně Decanter, čímž se informace o prvotřídní kvalitě našich vín dostaly i mezi neodbornou vinařskou veřejnost na celém světě.

V červnu naše vína doslova ovládla výstavu Muvina ve slovenském Prešově, kde téměř třetina odeslaných vzorků získala nějaké významné ocenění. Naši vinaři získali 3 ze sedmi titulů Championa a 61 ze 152 zlatých medailí. Česká republika zde neměla konkurenci a stala se tak nejúspěšnější zemí soutěže. Díky patronátu O.I.V. (Mezinárodní organizace pro révu a víno) se tato výstava svým významem řadí mezi prestižní soutěže jako výše zmíněné Vinalies Internationales Paris nebo Sélections Mondiales des Vins Canada.

Úspěchy jsme v letošním roce sklízeli nejen v Evropě, ale i v zámoří. Šest medailí si přivezli naši vinaři z největší soutěže na severoamerickém kontinentu - Sélections Mondiales des Vins Canada.

V červenci pak přišla další zpráva o úspěchu moravských vín „za velkou louží“, tentokrát z nejuznávanější mezinárodní vinařské soutěže na území USA – International Wine Competition (IWC) San Francisco. V silné konkurenci zahraničních vín jsme získali 3 velké zlaté medaile, 3 zlaté, 32 stříbrných a 39 bronzových medailí, a to nejen za bílá vína, ale i za červená a rosé. Důkazem zvyšující se kvality našich vín je i fakt, že jsme dosáhli více než dvojnásobného počtu medailí než v loňském roce a že byly oceněny více než 3/4 našich zúčastněných vín.

Na jubilejním 10. ročníku MUNDUS vini v německém Neustadtu se mimo jiné opět prosadila i naše růžová vína. Celkově si odtud naši vinaři odvezli 6 zlatých a 6 stříbrných medailí.

Dále se moravská a česká vína výrazně prosadila na největší světové soutěži vín oficiálně uznané Evropskou unií AWC Vienna. Mezinárodní porota ocenila téměř všechny zúčastněné vzorky z České republiky a z 221 vín se 218 může pyšnit buď zlatou nebo stříbrnou medailí či čestným oceněním „Seal of Approval“. Jeden ze tří titulů „Champion“ získala za ledové víno í Štěpán Maňák.

Dalším triumfem tohoto vína byl zisk titulu absolutního mezinárodního šampiona soutěže zaštítěné O.I.V. TERRAVINO Mediterranean International Wine Challenge v Izraeli. Současně se stalo vítězem kategorie a tzv. národním šampionem, tedy nejvýše umístěným vínem z České republiky. Titul šampiona této výstavy putoval do České republiky už v předloňském roce, což sám zakladatel soutěže profesor Raúl Castellani z Argentiny označil za zcela výjimečný úspěch. Něco takového se na světových soutěžích totiž stává jen zřídka. Nelze však opomenout ani zisk dalších 25 medailí, mezi nimi další 3 velké zlaté.

Vína z Moravy a z Čech procházela celý letošní rok seriálem mezinárodních výstav od úspěchu k úspěchu, což jen dokládá nezpochybnitelně vysokou kvalitu našich vín i v konkurenci nejvěhlasnějších vinařských zemí a oblastí. Přední příčky na prestižních zahraničních výstavách vín obsazují nejen naše suchá bílá vína, ale čím dál častěji také výběry z bobulí, ledová a slámová vína, vína červená, rosé a také naše sekty. Moravští a čeští vinaři se dostali po právu mezi evropskou špičku a je více než pravděpodobné, že i v příštím roce naváží na letošní mezinárodní úspěchy.

Podrobný výčet oceněných vín najdete na národních webových stránkách moravských a českých vín v sekci Úspěchy našich vín. Více o jednotlivých soutěžích na stejném webu v sekci Aktuality