Menu
akce-top
akce a novinky

Svatomartinské 2010 je na světě!!!

Tisková zpráva, NVC, VF, Omnimedia

11. listopadu v 11 hodin již pošesté nastává čas na otevírání prvních lahví vína nového ročníku – Svatomartinského. Letos na milovníky vína čeká v obchodech, restauracích a vinotékách po celé zemi rekordních až 1 750 000 lahví bílého, růžového a červeného Svatomartinského vína, tedy o cca 50% více než loni.

„Spotřebitelé se naučili vnímat Svatomartinská vína jako kvalitní vína a první možnost seznámení se s novým ročníkem vín. V posledních letech jsme zaznamenali také potěšující skutečnost, že si mnoho lidí přes příjemně pitelná svěží Svatomartinská vína nachází cestu k moravským a českým vínům obecně,“ říká ke Svatomartinským vínům ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Letos se o možnost používat značku Svatomartinské přihlásilo 98 vinařských firem, které dodaly k senzorickému ohodnocení rekordních 310 vzorků vín. Na základě posouzení nezávislých komisí může přijít letos na trh 238 Svatomartinských vín od 90 vinařských firem o celkovém objemu až 1 750 000 lahví. Mezi odrůdami je nejvíce zastoupena Müller Thurgau se 74 vzorky, následuje Svatovavřinecké s 62 vzorky, Modrý Portugal s 51 vzorky, dále letošní odrůdová novinka Muškát moravský s 21 vzorky, Veltlínské červené rané s 18 a cuvée s 12 vzorky.

Neklamným poznávacím znamením Svatomartinských vín je kromě loga Martina na koni na etiketě také jednotná záklopka na hrdle láhve. Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastní značky Svatomartinské víno tak má přehled, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín uvádí na trh.

„Spotřebitelé se nemusí bát ani šroubovacích uzávěrů na lahvích Svatomartinských vín, protože i ta jsou povolena a dokáží uchovat vysokou kvalitu vína. Důležité je, aby na obou typech záklopek byl nápis Svatomartinské 2010,“ upozorňuje na pro někoho možná ještě nezvyklý šroubovací uzávěr Svatomartinských vín Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.

První otevírání láhví nového Svatomartinského proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu v 11 hod. na slavnostních akcích v Čechách a na Moravě, ve vinotékách a restauracích po celé zemi a čím dál častěji také v domácnostech. Největší ochutnávku Svatomartinských vín v republice a slavnostní přípitek letošními Svatomartinskými víny pořádá 11.11. od 11 hod. Vinařský fond opět v Brně na Náměstí Svobody. Další Svatomartinské akce můžete navštívit také v Bořeticích, Kutné Hoře, Kyjově, Uherském Hradišti, Židlochovicích, Mikulově, Bzenci, Čejči, Hovoranech, Hustopěčích, Němčičkách, Šardicích, Vlaticích, Velkých Pavlovicích, Zbirohu, ale i Praze a v mnoha dalších obcích a městech.

Stejně jako v loňském roce překročí Svatomartinská vína a jejich oslavy hranice České republiky. 11. listopadu tak proběhne Svatomartinský košt také v Bratislavě a letos poprvé se Svatomartinská vína budou otevírat až v dalekém Tokiu.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pošesté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria. Hodnocení, které rozhodlo o přidělení označení „Svatomartinské“ proběhlo v Národním vinařském centru, o.p.s. ve Valticích 21. a 27. října.

Více informací o Svatomartinském vínu a vinařských akcích naleznete na webových stránkách www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz a www.svatomartinskevino.cz

Kompletní přehled vín se značkou Svatomartinské 2010 naleznete v přiloženém dokumentu.

Související odkazy

> www.svatomartinskevino.cz

> Kontakty na výrobce, vinné sklepy a vinotéky nabízející Svatomartinská vína

> Svatomartinské slavnosti a ochutnávky


Pro více informací:
Ing. Jaroslav Machovec, Vinařský fond ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 606 645 470

Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 721 414 575

Ing. Marek Babisz, Národní vinařské centrum
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 602 470 262

Daniel Kříž, Omnimedia Public Relations, s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 728 602 304