Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nezávislá komise vybrala letošní Svatomartinské víno

30. 10. 2009 11:02

Tisková zpráva, NVC, VF, Omnimedia

Tisková zpráva ze dne 29. října 2009

Nezávislá degustační komise ve Valticích dnes rozhodla, která vína obdrží značku Svatomartinské. 89 vinařství v letošním roce může jako Svatomartinské označit 211 vín. Již nyní je navíc potvrzeno, že na trh půjde 926 tisíc lahví. Celkový počet lahví Svatomartinského tak může dosáhnout až 1 milionu.

Nezávislá degustační komise dnes ve Valticích rozhodla o tom, která vína se budou moci prodávat jako Svatomartinské 2009. „Letos se nám přihlásilo 97 vinařských firem, které dodaly k senzorickému ohodnocení 253 vzorků vín. Na základě komisionálního senzorického posouzení může jít letos na trh 211 Svatomartinských vín od 89 vinařských firem,“ komentuje Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, které hodnocení Svatomartinských vín zajišťuje.

Mezi odrůdami je nejvíce zastoupeno Svatovavřinecké se 72 vzorky, následuje Müller Thurgau s 69 a Modrý Portugal s 50 vzorky. Spotřebitelé na trhu od 11. listopadu, kdy se Svatomartinská vína slavnostně otevírají, najdou 85 bílých, 76 červených a 50 růžových svatomartinských vín,“ shrnuje výsledky Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Odhaduje se, že na trh letos doputuje 900 tisíc až jeden milion lahví Svatomartinského vína.
První otevírání láhví nového „Svatomartinského“ proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu. na slavnostních akcích ve vinotékách a restauracích po celé zemi. Vinařský fond, který stojí za propagační kampaní „Svatomartinské,“ pořádá největší Svatomartinský košt v Brně na náměstí Svobody 11.11. od 11 hodin.

Kompletní přehled vín se značkou Svatomartinské 2009 naleznete v přiloženém dokumentu.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již popáté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.


• Více v tiskové zprávě (ke stažení)

• Seznam vín, která mohou užívat známku "Svatomartinské 2009" je ke stažení na konci zprávy

• Kontakty na vinaře naleznete ZDE

• Podívejte se na kalendář svatomartinských akcí

• Další informace také na www.svatomartinskevino.cz
Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Ing. Jaroslav Machovec, Vinařský fond ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 606 645 470

Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 721 414 575

Jakub Fürst, Omnimedia Public Relations, s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 221 419 220, 777 221 922