Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Slavnostní obnova vinohradu pod chrámem Sv. Barbory v Kutné Hoře

10. 4. 2009 10:06

Pozvánka k účasti slavnostní obnově vinohradu pod chrámem Sv. Barbory v samém srdci starobylé Kutné Hory - 11.4.2009.

V sobotu 11.4.2009 v 8:00 hodin proběhne slavnostní obnova vinohradu pod chrámem sv. Barbory v samém srdci starobylé Kutné Hory. Srdečně zveme všechny zájemce o obnovu vinařských tradic na Kutnohorsku a v Čechách.

Pracovní oděv, rýče a motyky vezměte s sebou. Občerstvení zajištěno.

Další informace: Hana Bendová, +420 736 536 489, Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o., www.vinokutnahora.cz


Vinařství na Kutnohorsku
(Historie)
Nejstarším záznamem o vinařství v okolí Kutné hory je zmínka o Malínu v Kosmově kronice roku 1101. Největšími šiřiteli myšlenky zakládání vinic byli tehdejší představitelé klášterů, zejména sedleckého ( založený roku 1143 ). Na stráních neškaredických, pernštejnských, kaňkovských a za Lorcem pěstoval révu právě jeho zakladatel Miroslav z Cimburka. V roce 1497 vydal král Vladislav nový viniční řád na Horách Kutných a staral se také, aby se zakládáním vinic réva hojně rozmnožovala.

K výraznému úpadku vinařství došlo po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce. Vlivem válečných nepokojů vinice pustly a ležely ladem. To co nestihla poničit válečná vřava pomalu zanikalo. Docházelo k rozvoji průmyslu a pivovarnictví, které vytláčelo náročnější a dražší výrobu vína.

S novodobou obnovou vinic v Kutné hoře se započalo v roce 1977 právě v trati ´´Pod Sukovem´´. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Muller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké.

Svatomartinské ročníku 2019 ochutnáme už v pátek 8. listopadu a bude kvalitnější

3. 6. 2019 13:08, Pro veřejnost

Vinařský fond, majitel ochranné známky Svatomartinské, rozhodl pro letošní rok o dvou změnách v jejím používání: Pro možnost používat známku Svatomartinské budou muset vína ročníku 2019 získat p ...

Vína z Moravy, Vína z Čech