Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Tuzemská vína opět triumfují v zahraničí

8. 5. 2007 21:28

Tisková zpráva, Omnimedia, Národní vinařské centrum, JUDr. Luboš Bárta

17 medailí z Concours Mondial de Bruxelles

Moravská a česká vína opět sbírají nejvyšší ocenění na další ze zahraničních soutěží. Po velkém úspěchu na mezinárodní enologické soutěži Vinitaly a na konkurzu vín Monde Selection Brussel, se dostalo tuzemským vínům po právu dalších cenných medailí. Stalo se tak na jedné z největších a nejslavnějších soutěží světa - Concours Mondial de Bruxelles, jejíž již čtrnáctý ročník proběhl ve dnech 29. dubna až 1. května 2007. Hodnocení se letos konalo v kongresovém centru MECC v holandském Maastrichtu, v bezprostřední blízkosti místa podpisů evropské Maastrichtské smlovy. Na rozdíl od Monde Selection Brusel je soutěž pořádána na zcela jiném základě a také jinými pořadateli.

Výrobci do soutěže přihlásili neuvěřitelných 5735 vín a destilátů ze 47 zemí světa. Tak, jak byla rekordní účast vín ze světa, byla rekordní i účast vín z České republiky. Společnou prezentaci moravských a českých vín zajišťovalo Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu. „Vinaři poslali celkem 58 vzorků, které se ucházely o některou z medailí. Limity byly stanoveny přísně - Velkou zlatou medaili mohla získat vína s průměrem přes 96,1 bodů, zlatou přes 87,1 a na stříbrnou teoreticky stačilo 82,5 bodu, ale důležitější hranicí byl limit medailového ocenění jen 30% hodnocených vín, takže stříbro se fakticky pohybovalo kdesi nad 84 body,“ sdělil Dr. Luboš Bárta, šéfredaktor magazínu SOMMELIER, který se soutěže zúčastnil jako jeden z degustátorů.

Mezi 220 degustátory z řad enologů, sommelierů a odborných novinářů letos bylo 5 zástupců České republiky - Helena a John Baker, již zmíněný Dr. Luboš Bárta, Libor Ševčík a Iva Kováříková, která spolu s několika dalšími náhradníky na poslední chvíli nahradila několik francouzských degustátorů, kteří se bez omluvy nedostavili.

Mezi porotci byli m.j. známý autor vinařských encyklopedií Christian Callec, generální ředitel Mezinárodní asociace sommelierů Luigi Vaccarini, bývalý generální ředitel O.I.V. Robert Tinlot, dnes prezident de l'Académie Amorim, šéfredaktor Journal international des sciences de la vigne et du vin Guy Guimberteau, prezident FIJEV Louis Havaux nebo John Radford, vinařský specialista BBC a Decanteru a mnoho dalších.

Výsledky našich vín na XIV. Concours Mondial de Bruxelles 2007

Zlaté medaile
Merlot Pozdní Sběr 2004 Vinařství Josef Valihrach
Rulandské Šedé Výběr z hroznů 2002 Vinařství Josef Valihrach
Château Valtice Slámové Víno Sauvignon 2004 Vinné Sklepy Valtice a.s.
Château Valtice Ledové Víno Chardonnay 2005 Vinné Sklepy Valtice a.s.
Spielberg Rulandské Bilé 2005 Spielberg CZ, s.r.o.
Sonberk Sauvignon Výběr z bobulí Sladké 2005 Sonberk a.s.

Stříbrné medaile
Cuvée Cygnus Ryzlink Rýnský - Sauvignon Blanc 2005 Nové Vinařství a.s.
Cuvée Lange' Warte Ryzlink Rýnský 2005 Nové Vinařství a.s.
Sauvignon Výber z hroznů - Suché 2005 Vinarství Eko Hnízdo
Sonberk Slámové Víno Tramín Sladké 2004 Sonberk a.s.
Bohemia Sekt Prestige Rosé Brut 2005 Bohemia Sekt, Českomor. vinařská a.s.
Ryzlink Rýnský Výběr z bobulí 2005 Vinné Sklepy Valtice a.s.
Vinařství Pavlov Müller Thurgau 2006 Víno Mikulov
Vinum Moravicum Chardonnay 2005 Vinum Moravicum
Ego No.69 Ryzlink Vlašský Výběr z hroznů 2005 Moravské Vinařské Závody Bzenec
Baloun Dornfelder 2006 Radomil Baloun
Baloun Sauvignon 2006 Radomil Baloun

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech