Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

40. ročník Valtických vinných trhů 2007 má CHAMPIONA!

14. 4. 2007 15:13

Tisková zpráva, Valtické vinné trhy

Od úterý do pátku hodnotila stovka vybraných degustátorů 835 vín, která přihlásili výrobci vín na 40. ročník Valtických vinných trhů 2007 do Valtic. V pátek, 13. dubna dopoledne zasedlo 10 předsedů degustačních komisí v degustačním salonu Národního vinařského centra, aby pod vedením Ing. Jakuba Šebesty, ústředního ředitele SZPI v Brně vybrali z 19 nejlépe hodnocených bílých vín „bílého championa“ a ze 14 nejlépe ohodnocených červených vín včetně vín růžových „championa červeného“.

Po téměř dvou hodinách zodpovědného a přísně individuelního senzorického posuzování bylo rozhodnuto a počítačem potvrzeno, že CHAMPIONEM 40. Valtických vinných trhů 2007 pro bílá vína je víno Sauvignon, výběr z hroznů, z ČEBAV s.r.o. Tvrdonice. Je to víno mladě veselé, s příjemným sauvignonovým aroma, trochu ještě rozmařilé, ale již dokáže zaujmout – a má jen 12 g zbytkového cukru.

Po krátké přestávce a přeladění chuťových buněk na vína červená a rosé pokračovali degustátoři v porovnávání vybraných 13 červených vín a 1 rosé a za hodinku bylo rozhodnuto i o červeném championu: CHAMPIONEM 40. Valtických vinných trhů 2007 pro červená vína je víno Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů, ročník 2006 z Vinařství Libor Veverka se sídlem v Čejkovicích. Je to víno s typickou kabernetovou příchutí, harmonicky zladěnými taniny a nepatrným zbytkovým cukrem. Dle sdělení Libora Veverky už získalo letos toto víno ocenění na JUVENALE v Brně.

Pro objektivnost je třeba dodat, že ještě několik dalších vín bílých i červených z ročníku 2006 útočilo na titul champion, ale chybělo jim těch několik bodíků…

Společnost Valtické vinné trhy zve odborníky i vinařskou veřejnost k návštěvě 40. Valtických vinných trhů 2007, které se budou konat ve dnech 11. a 12. května 2007 ve vinařském městě Valtice. Organizátoři navazují na dávnou tradici v oblasti výstavnictví a propagace producentů vína, zároveň také umožňují tisícům návštěvníků, kteří do Valtic pravidelně přijíždějí, ochutnat ucelené kolekce odrůdových a přívlastkových vín našich i ze zahraničí.. V neposlední řadě chce Společnost Valtické vinné trhy vytvářet vhodné prostředí pro setkávání vinařských producentů, obchodníků s vínem a výrobců vín v nádherném prostředí zámecké jízdárny.
Ing. Jan Otáhal, CSc., Valtice

Příloha ke stažení - statistika soutěže

(pk)