Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinitaly 2007: Moravská a česká vína slaví velké úspěchy

29. 3. 2007 11:09

Tisková zpráva, NVC & Omnimedia & Dr. Luboš Bárta

Mezinárodní enologická soutěž Vinitaly (Verona, Itálie) je ve znamení úspěchu moravských a českých vín. Do letošního 15. ročníku, který se konal ve dnech 21. - 25. března, bylo přihlášeno celkem 3507 vín ze 30 zemí, z toho 3474 bylo připuštěno do soutěže. Mezi nimi také 49 vín z České republiky.

Pod vedením prezidenta Mezinárodní unie enologů Giuseppe Martelliho hodnotilo 105 degustátorů rozdělených do 21 komisí po 5 dnů vždy čtyři série vín denně. K finálovému hodnocení bylo poté předloženo 12 nejúspěšnějších vzorků z každé kategorie k novému ohodnocení, na jehož základě bude udělena vždy jen jedna velká zlatá, jedna zlatá, jedna stříbrná a jedna bronzová medaile v každé z 22 vypsaných kategorií. Třicet procent nejlépe hodnocených vín pak obdrží diplomy Gran menzione. Členem mezinárodní poroty byl také šéfredaktor časopisu Sommelier Dr. Luboš Bárta.

Přestože je konkurence obrovská, Česká republika slaví četné úspěchy. Cenu Premio Speciale Vinitaly 2007, jež se uděluje vždy jen jedinému výrobci, který získal alespoň 3 diplomy Gran Menzione a v součtu dosažených ocenění byl nejúspěšnější ze všech soutěžících té které země, získaly Moravské vinařské závody Bzenec. Kvalitní moravská vína se tak ocitla ve společnosti vín z vyhlášených vinařských velmocí, jakými jsou Austrálie, Kanada, Chile, Francie, Německo, Itálie a další.

Dalším z národních úspěchů je obsazení České republiky na předních pozicích velké zlaté a stříbrné medaile. Velkou zlatou medaili ve skupině růžových vín získalo Rulandské modré, pozdní sběr rosé 2006 z Moravských vinařských závodů Bzenec. Stříbrnou medailí bylo ověnčen Cabernet Sauvignon, pozdní sběr rosé, 2006 od společnosti Víno Mikulov spol. s r.o. V kategorii šumivých vín bodoval Bohemia sekt Prestige brut 2004 od společnosti Bohemia Sekt a.s., který získal diplom Gran menzione. Tímto diplomem bylo rovněž oceněno dalších jedenáct vín České republiky, což jen potvrzuje fakt, že tuzemská vína získala v posledních letech na kvalitě.

Jedním z oceněných je i Muškát moravský, který byl minulý týden v jednom z celostátních deníků označen za „velké zklamání“. Díky ocenění se tak ocitl mezi třiceti procenty nejúspěšnějších vín na Vinitaly. Všechna úspěšná vína jsou uspořádána v následující tabulce:

Premio Special Vinitaly 2007
Moravské vinařské závody Bzenec, s. r. o.

Velká zlatá medaile
• Moravské vinařské závody Bzenec, s. r. o.; Rulandské modré rosé, pozdní sběr, 2006

Stříbrná medaile
• Víno Mikulov, spol. s r. o.; Cabernet Sauvignon rosé pozdní sběr 2006

Diplom Gran Menzione
• Bohemia Sekt, a. s.; Bohemia Sekt Prestige brut 2004
• Víno Mikulov, spol. s r. o.; Müller Thurgau, pozdní sběr 2006
• Sonberk, a. s.; Muškát moravský, pozdní sběr 2005
• Nové vinařství, a.s.; Cuvée „Cygnus“ 2005 (Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc)
• Nové vinařství, a.s.; Cuvée „Gabriel“ 2005 (Rulandské šedé, Chardonnay)
• Nové vinařství, a.s.; Cuvée "Tóno" 2006 (Tramín červený)
• Spielberg CZ, s. r. o. -Archlebov; Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2005
• Spielberg CZ, s. r. o. -Archlebov; Rulandské bílé, pozdní sběr 2005
• Vinařství Mikrosvín Mikulov, a. s.; Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2005
• Moravské vinařské závody Bzenec, s. r. o.; "Ego No.69" Ryzlink vlašský, výběr z hroznů 2005
• Moravské vinařské závody Bzenec, s. r. o.; "Ego No.76" Sylvánské zelené, Veltlínské zelené, pozdní sběr 2005
• Moravské vinařské závody Bzenec, s. r. o.; "Ego No.72" Veltlínské zelené, pozdní sběr 2005

zdroj: www.vinitaly.com

„Zajímavostí letošního ročníku je, že bude uděleno 105 namísto proponovaných 88 medailí, a to z důvodu rovnosti bodů na oceněných místech. I tak ale obdrží medaile jen 3% soutěžících vín, což staví soutěž Vinitaly mezi nejtěžší na světě,“ řekla Ivana Kováříková, redaktorka časopisu Sommelier. Společnou účast moravských a českých vín zajistilo Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu České republiky.

Úspěch domácích vín na mezinárodních soutěžích je v posledních měsících stále obvyklejší. Dvě prestižní stříbrné medaile ze čtyř přihlášených vín získala na mezinárodní soutěži CHARDONNAY DU MONDE vína: Chardonnay, ledové víno 2005 z Vinných sklepů Valtice, a.s. a Chardonnay, výběr z bobulí 2006 ze Znovínu Znojmo, a.s. I další z prestižních světových soutěží Vinalies Internationales, Paříž ocenila českou produkci. Z našich vín získaly cennou zlatou medaili (kterých bylo uděleno jen 204) Vinné sklepy Valtice, a.s. za Ryzlink vlašský slámové víno 2005, které přidaly i stříbro za Chardonnay, výběr z hroznů 2006. Další vynikající úspěch si připsal Radomil Baloun díky čtyřem stříbrným medailím (Ryzlink vlašský pozdní sběr 2006, Sauvignon pozdní sběr 2006, Rulanské bílé výběr z hroznů 2006, Hibernal výběr z hroznů 2006), Bohemia Sekt, a.s. skvěle zabodovala stříbrem za sekt Bohemia sekt Prestige Brut 2003 a za Rulandské šedé, výběr z hroznů 2006 z Vinařství Pavlov, osmá stříbrná náleží Sonberku, a.s. za Pálavu výběr z hroznů 2005.

(pk)