Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Moravští vinaři na mezinárodním veletrhu ProWein

23. 3. 2007 16:44

Tisková zpráva, Omnimedia & VF & NVC

Na světovém veletrhu vín, který se konal v německém Düsseldorfu ve dnech 18. - 20. března 2007, vzbudila moravská a česká vína velký ohlas.

Messe Düsseldorf, 20. března 2007 – Více než 3000 vystavovatelů ze 43 zemí a přes 32 000 odborných návštěvníků dorazilo na letošní veletrh ProWein. Do výstavního stánku připraveného pod záštitou Vinařského fondu a Národního vinařského centra zavítaly během tří dnů stovky hostů. Úspěch moravská a česká vína sklidila jak mezi milovníky vína, tak na odborných degustacích.

Do degustační zóny vybírali pořadatelé vína z několika tisíc zaslaných vzorků z celého světa. Mezi ryzlinky a stylově příbuznými bílými víny bylo nakonec hodnoceno 408 vín, mezi červenými cuvée 581 vzorků. I v takto silné konkurenci dokázala vína z moravských vinic uspět.

Jednou hvězdičkou, znamenající dobrý poměr mezi cenou a kvalitou, byla ohodnocena dvě vína: Ryzlink rýnský 2005, pozdní sběr, z vinařství SPIELBERG CZ s.r.o. a Ego-Vin No. 69 Ryzlink vlašský 2005, výběr z hroznů, společnosti Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o. Obě společnosti byly oceněny za tato vína i diplomy. V degustační zóně se umístila i další tuzemská vína: Ryzlink vlašský 2005, pozdní sběr, z VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s., Ryzlink rýnský 2005, pozdní sběr, společnosti CHATEAU BZENEC spol. s r.o. a Ryzlink rýnský 2005, pozdní sběr, společnosti Vinum Moravicum a.s.).

Společná expozice České republiky (veletrhu se účastnily společnosti Bohemia Sekt a.s., Soare sekt a.s., Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o. a SPIELBERG CZ, s.r.o.) přivítala stovky návštěvníků. Hosté se zajímali o odrůdy, které se na moravských a českých vinicích pěstují, či např. o strukturu a velikost našich vinařských firem. „Prezentaci moravských a českých vín považuji za zdařilou, byli jsme vidět,“ doplnil Pavel Večeřa z Vinařského fondu.

Prezentace jednotlivých vinařských společností navštívili rovněž jejich současní i potenciální obchodní partneři jak z evropských, tak z mimoevropských zemí. Moravští vinaři na stánku přivítali mimo jiné zástupce chorvatského ministerstva zemědělství, kteří se zajímali o vliv Evropské unie na vinařství v České republice a o systém fungování Vinařského fondu.

Německý veletrh doplnila i zajímavá expozice s názvem Wine´s best friends, kde byly prezentovány nejrůznější kombinace vína a delikates – úspěch slavily i chutě neobvyklejší: ukázalo se, že se kvalitní vína nádherně snoubí například i s bílou čokoládou.

(pk)