Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Už jen jeden měsíc do otevření prvních Svatomartinských vín!

11. 10. 2016 10:26

Přesně za měsíc se s charakteristickým zvukem začnou po celé zemi otevírat první láhve Svatomartinských vín. I přes tři jarní mrazivé dny, které se podepsaly na letošní úrodě, nás čeká velmi zajímavý ročník. Poprvé jej budeme moci ochutnat tradičně 11. 11. 2016.

Letošní svátek všech milovníků vína připadne na pátek, což dává možnost strávit příjemný prodloužený víkend se Svatomartinským na náměstí, v restauracích, vinárnách či jinde..

„I když na jaře našim vinařům počasí příliš nepřálo, dostatek vláhy a tepla v letních měsících a začátkem září ztráty dohnalo kvalitou,“ naznačuje ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec a dodává: „Letošní ročník tak slibuje zajímavá vína, ale jaká přesně budou, zjistíme až po hodnocení 20. a 26. října.“

Jen vína, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení, budou mít možnost nosit známku Svatomartinské. Jako každoročně se dá předpokládat nejvyšší zastoupení bílých Svatomartinských vín (Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský), kterých bude na trhu cca 40 %, následovat budou červená (Modrý Portugal a Svatovavřinecké) s 30 % a růžová (Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe) také s 30 %.

V roce 2005, kdy byla značka Svatomartinské z iniciativy Vinařského fondu uvedena na trh poprvé, se do projektu přihlásilo 36 vinařství. V loňském roce už Svatomartinská vína vyrábělo 113 vinařství, která dodala na trh cca 2 300 000 lahví. Svatomartinská vína se stala tak oblíbeným fenoménem, že i přes celkově nižší úrodu plánují vinaři vyrobit letos minimálně stejné množství Svatomartinského jako v loňském rekordním roce.

Sklizeň ročníku 2016

K dnešnímu dni je sklizena zhruba polovina hroznů. „Množství odpovídá původnímu odhadu, tedy snížení výnosu o asi 20-25 % oproti roku 2015. Sklizeň tedy bude na úrovni desetiletého průměru,“ komentuje sklizeň révy vinné Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

Nepříjemné mrazivé dny na jaře napáchaly škody na úrodě. Své o tom ví i ředitel Zámeckého vinařství Bzenec Ing Bořek Svoboda: „Věříme, že si počasí svou daň vybralo na jaře, kdy se mrazy podepsaly na nižší úrodě na některých tratích. Zatím to vypadá nadějně!“

Svatomartinský košt a další akce

Stejně jako v uplynulých letech pořádá Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody největší ochutnávku svatomartinských vín u nás. Svatomartinský košt se 100 druhy svatomartinských vín od 100 různých vinařů se každoročně účastní více než 5000 obyvatel a návštěvníků moravské metropole. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na www.wineofczechrepublic.cz.

Odrůdy Svatomartinských vín

  • bílé víno – odrůdy: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský

typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité suché víno

  • růžové víno – odrůdy: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe

typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno

  • červené víno - odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké

typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

 

Značka Svatomartinské

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ji dále nabízí zdarma všem vinařům registrovaným v České republice a splňujícím všechna náročná kritéria. V letošním roce Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem již pojedenácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

 

Tisková zpráva ze dne 11.10.2016. Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Jaroslav Machovec, Vinařský fond ČR – značka, propagace

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 606 645 470

Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s. - hodnocení

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575

Dominika Uhrová, Omnimedia, s. r. o.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 774 530 255

Svatomartinské ročníku 2019 ochutnáme už v pátek 8. listopadu a bude kvalitnější

3. 6. 2019 13:08, Pro veřejnost

Vinařský fond, majitel ochranné známky Svatomartinské, rozhodl pro letošní rok o dvou změnách v jejím používání: Pro možnost používat známku Svatomartinské budou muset vína ročníku 2019 získat p ...

Vína z Moravy, Vína z Čech