Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Devátý ročník Oenofora je završen!

16. 6. 2015 13:00

V závěru uplynulého týdne, ve dnech 10.-12.6. proběhlo na Velehradě Oenoforum 2015. Tandem na sebe navazujících mezinárodních akcí - konference a soutěž vín, si i tentokráte kladl za cíl nastavit a udržet program a odborné parametry evropské úrovně. Nad rámec plánovaných osmdesáti nakonec konference přilákala 84 účastníků. To soutěž, i přes nevýraznost ročníku 2014 svedla do přímé konfrontace bezmála 350 vín z 11 zemí. 

Mezinárodní vinařská konference s tématem Problematický ročník 2014 vyplnila první den celého projektu, tedy 10. červen. Zaplněný Slovanský sál v areálu baziliky Velehrad sledoval prezentace čtyř řečníků. Rakouského vinaře a pedagoga Roberta Steidla, italského enologa Alfreda Tocchiniho, německého enologa Volkera Schneidera a v neposlední řadě vystoupení moravského tandemu Michal Kumšta a František Mádl. Hodinové přednášky zabývající se působením zbytkových pesticidů na kinetiku fermentace; netypickým stárnutím vína nebo problematikou ročníku 2014 v podmínkách Rakouska respektive Moravy, umožnili přítomným nejen dostupnost teoretických poznatků. Každý přednášející současně prezentoval dva až čtyři vzorky, které byly svoji kvalitou spjaty právě s předkládaným tématem. "Nikdy nenaleznete téma, které by oslovilo v jeden čas a na jednom místě úplně všechny vinaře. Ale jsem přesvědčen, že koncept letošního ročníku oslovil a my v něm budeme pokračovat. Kombinace teoretických, ale aktuálních poznatků s demonstrací, respektive degustací vhodných vín a otevřenou debatou je dobrou cestou. Již nyní diskutujeme téma a odborníky pro nadcházející období", poznamenal Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR.

Soutěž Oenoforum 2015 - Czech International Wine Competition proběhla 11. a 12.6. taktéž v areálu baziliky na Velehradě. Obecný pokles počtu vín v soutěži (o 10%), který byl daný právě slabším ročníkem 2014, nikterak neubral na charakteru a úrovni celého podniku. "Již v průběhu, ale i mailem po skončení celé akce jsem obdržel komplimenty a poděkování mezinárodních degustátorů nebo čestných hostů, která nás utvrzují, že Oenoforum je dnes evropskou soutěží s vysokou úrovní. Akcí středního formátu s nekolísající mírou profesionality a jedinečnou atmosférou. S touto tendencí Svaz vianřů přebíral Sauvignon forum a já jsem velmi rád, že bez kompromisů v tomto ohledu pokračujeme", dodává Tibor Nyitray.

Tradiční převahu mezi zastoupenými víny si také letos držela vína z odrůdy Sauvignon blanc, leč na paty obvyklému účastníkovi Oenofora šlapala vína z odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Cabernet Sauvignon. Do soutěže byla hojně přihlášena vína z domácí slovácké podoblasti, ale také vína ze vzdálené Argentiny nebo Nového Zélandu. Z hlediska ročníků se v nejrozšířenějším počtu prezentovala vína z let 2014 a 2013. Tradičně a suverénně nejobsáhleší kategorií byla vína odrůdová suchá, samozřejmě bílá.

12.6. v podvečerních hodinách proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků přímo na nádvoří velehradské baziliky pod moderátorskou taktovkou bývalé miss ČR - Lucie Váchové-Křížkové. Absolutním vítězem bílých vín, tedy Champion white titul získalo víno Sommelier select - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2013 CZE, číslo šarže 3011, do soutěže přihlášené společností Makro Cash & Carry. To pro změnu v červených vínech a tedy Champion red ocenění získalo zahraniční víno firmy Viňa Requinqua - Cabernet Sauvignon Grand Reserve 2013 CHL, číslo šarže L4142, přihlášené firmou CHATEAU-VIN s.r.o..

 

Dalších celkem 14 předávaných ocenění je přílohou této zprávy.

Stejně tak fotografie z obou akcí (Mezinárodní konference, Mezinárodní soutěž - Oenoforum 2015).

 

Soutěž Oenoforum 2015, Czech International Wine Competition se konala opět pod patronaci OIV. Jeden z degustátotů mezinárodní jury a pozorovatel této organizace, pan Gheorghe Arpentin z Moldávie vyjádřil úpřimnou spokojenost s organizací i průběhem. A deklaroval podporu soutěži svoji i ze strany OIV v roce příštím. Předpokládaný termín je opět červen a o místo konání se prozatím uchází dvě města reprezentující Jižní Moravu a západní Slovensko. Tak uvidíme...

 Obě akce se konaly pod záštitou hejtmana jihomoravského kraje, pana Michala Haška a za podpory Vinařského fondu.

 
Informace naleznete také na www.oenoforum.cz.

Základní info:

10. 6. 2015 Velehrad

Mezinárodní konference s testováním

Praktické příklady cest k velkým vínům

Problematický ročník 2014

 11. - 12. 6. 2015 Velehrad

Oenoforum 2015 - Czech International Wine Competition

 

Tisková zpráva. Další informace: PhDr. Martin Chlad,ředitel obchod & marketing
 Svaz vinařů České republiky, Žižkovská 1230, 691 02 Velké Bílovice, www. svcr.cz
mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mobil: +420 774 778 817