Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nejlepším českým vínem se stalo Rulandské šedé 2014 české zemské víno ze Sklepa Grébovka

28. 5. 2015 13:31

Šampionem vinařské oblasti Čechy se v Národní soutěži vín stalo Rulandské šedé 2014 české zemské víno od výrobce Sklep Grébovka. Nejlepší červené, růžové a sladké víno představila Botanická zahrada hlavního města Prahy. Prvním hodnocením v Mělníce tak byla zahájena naše největší a nejvyšší soutěž - Národní soutěž vín.

V kategorii červených suchých a polosuchých vín zvítězilo Rulandské modré 2011 výběr z hroznů z Botanické zahrady hl. města Prahy, která zvítězila se svým Rulandským modrým 2014 pozdní sběr také v kategorii růžových vín a s vínem Ryzlink vlašský, Tramín červený 2010 slámové víno ještě v kategorii sladkých vín. Ve čtyřech ze šesti soutěžních kategorií tak dominovala vína z pražských vinic a polovinu vítězství v jednotlivých kategoriích získala Botanická zahrada hl. města Prahy.

V soutěži bylo hodnoceno 85 vín, která získala 14 zlatých a 16 stříbrných medailí. V jednotlivých kategoriích byla zastoupena bílá vína suchá a polosuchá 35 vzorky, bílá vína polosladká 9, sladká vína 7, růžová vína 9, červená vína suchá a polosuchá 24 a jakostní šumivá vína 1 vzorkem. Z odrůd bylo nejvíce zastoupeno Rulandské modré 17 vzorky. Ročníkově bylo nejvíce vín ročníku 2014, a to se 44 vzorky.

„Ročník 2014 přinesl ve vinařské oblasti Čechy velice příjemná vína z lehkou kyselinkou a výrazným aroma,“ komentoval dění na místě komisař a zároveň držitel ceny za nejlepší kolekci ing. Štěpán Weitosch z České zemědělské univerzity v Praze.

Výstava pro veřejnost

Nejlepší česká vína pořadatelé nabídnou k ochutnání na výstavě vín 12. června v areálu České zahradnické akademie Na Polabí 411 v Mělníce a 13. června v areálu Školního statku Mělník na Neuberku.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za vinařskou oblast Čechy soutěž organizoval Školní statek Mělník a Cech českých vinařů.

Do celostátního kola Salonu vín - národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 70 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Hodnocením vín vinařské oblasti Čechy započal seriál pěti nominačních kol hodnocení Národní soutěže vín, která vyvrcholí 1. a 2. finálovým kolem Salonu vín – národní soutěže vín 2015. Zde se vína z celé republiky budou ucházet o titul absolutního Šampiona České republiky a titul a umístění v Salonu vín ČR, stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené ve státním zámku ve Valticích.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá

  • Rulandské šedé 2014 české zemské víno – Sklep Grébovka

Kategorie B - bílá polosladká vína

  • Sylvánské zelené 2014 jakostní víno odrůdové – Česká zemědělská univerzita v Praze

Kategorie C - sladká vína

  • Ryzlink vlašský, Tramín červený 2010 slámové víno – Botanická zahrada hl. města Prahy

Kategorie D - růžová vína

  • Rulandské modré rosé 2014 pozdní sběr - Botanická zahrada hl. města Prahy

Kategorie E - červená vína suchá a polosuchá

  • Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Botanická zahrada hl. města Prahy

Kategorie G - sekty s.o.

  • Rulandské modré 2013 jakostní šumivé víno – Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o.

Nejlepší kolekce: Česká zemědělská univerzita v Praze.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých 630 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

Tisková zpráva. Pro více informací:

Pavel Válek, Školní statek Mělník (pořadatel)

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 602 170 008

Ing. Marek Babisz, Národní vinařské centrum (hodnocení)

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 602 470 262

Ing. Martin Půček, Svaz vinařů ČR (garant)

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 519 348 981, +420 606 743 231

Mgr. Jana Škrletová, Omnimedia, s. r. o.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 602 355 069

 Více o soutěži a kompletní výsledky na www.narodnisoutezvin.cz.