Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Chardonnay z Vinařství Maděřič je absolutním vítězem soutěže Festwine

21. 5. 2015 08:41

Brno/Velké Pavlovice – Šampionem jedenáctého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine se stalo Chardonnay pozdní sběr 2013 z Vinařství Maděřič.

Do jedenáctého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine přihlásilo 78 vinařství celkem 392 vzorků vín, jejich hodnocení odbornou porotou proběhlo 19. a 20. května v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

Pohár za nejvýše ohodnocené víno v kategorii vín speciálních získal Ryzlink Rýnský slámové víno 2013 z Vinných sklepů Lechovice, pohár za nejvýše ohodnocené moravské víno míří do Znovína Znojmo za Tramín červený výběr z hroznů 2009 a pohár za nejvýše ohodnocené zahraniční víno si odnáší Syrah z argentinského vinařství Lagarde (dovozce Vinná galerie Brno). Nejlépe hodnocenou kolekcí jsou vína z Vinařství Ilias.

 Nejvíce zastoupenými odrůdami byly letos Sauvignon a Ryzlink Rýnský. Více než polovina, celkem 226, přihlášených vzorků vín pochází z loňské sklizně. „Ročník 2014 byl sice náročný a komplikovaný, v soutěži se ale sešlo opravdu to nejlepší, co se vinařům podařilo vyrobit,“ říká Tomáš Vican z pořadatelské Vinné galerie v Brně.

 Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Vedle nalévání vín z karaf odlišuje soutěž od řady ostatních i speciální dekantace, v rámci které si vinaři mohli u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť. „Jedním z poslání a cílů mezinárodní soutěže vín Festwine je poskytnout všem vystavovatelům zpětnou vazbu o tom, kdo jak jejich vína hodnotil. Chceme tak podpořit odborný dialog – aby měli vinaři možnost nahlédnout do bodování svých vzorků a od jednotlivých porotců získat přímou zpětnou vazbu,“ vysvětluje Tomáš Vican.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání ocenění s kulturním programem a ochutnávkou všech přihlášených vzorků vín se uskuteční ve čtvrtek 28. května od 18 hodin v areálu SKM Masarykovy univerzity, Vinařská 5, Brno v prostorách auly menzy. Vstupenky na akci jsou v prodeji ve Vinné galerii (www.vinnagalerie.cz) v Lužánecké ulici 16 v Brně. Večerem provede návštěvníky herec Pavel Nečas.

Více informací a kompletní výsledky naleznete na WWW.FESTWINE.CZ 

 

Tisková zpráva. Kontakty pro média:

Tomáš Vican, 777 999 169, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vinná galerie, www.vinnagalerie.cz, Lužánecká 16, 602 00 Brno

Tomáš Franzki, PR, 604 535 924, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

foto: Branko Černý.

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech