Menu
akce-top
akce a novinky

První společná prezentace moravských vín ve Slovenské filharmonii sklidila velký úspěch.

Tisková zpráva, Národní vinařské centrum & Vinařský fond

Bratislava/Valtice, 19.10.2006. Celkem 34 moravských vinařských firem se 232 víny se představilo ve středu 18. října 2006 na první společné prezentaci našich vín v Bratislavě. Je tomu vůbec poprvé, co moravští vinaři společně představili svá vína v takovém rozsahu v zahraničí. Pro uspořádání takto významné, první společné prezentace vín byla vybrána krásná historická budova Slovenské filharmonie přímo v centru Bratislavy, která nabízí velmi kulturní a ušlechtilé prostředí.

Myšlenka uspořádání této akce vyvstala poté, co byla Vinařským fondem přijata strategie propagace vinařství České republiky v zahraničí. Jedná se o vůbec první akci tohoto druhu a takového rozsahu, která se v zahraničí koná. Slovenská republika je vhodným místem pro takovou událost nejen z hlediska geografického, ale především historického. Vzhledem ke společným historickým kořenům se moravská vína na Slovensku tradičně těší velké oblibě. Slovensko je také na prvním místě, co se týče exportu vín z České republiky.

Akci uspořádal Vinařský fond, ve spolupráci s Národním vinařským centrem, Velvyslanectvím České republiky s organizačním zajištěním společností Praga Mystica. Význam akce umocňuje také skutečnost, že nad touto akcí převzal záštitu J. E. Vladimír Galuška, velvyslanec České republiky v Bratislavě.

Smyslem celé akce byla propagace nejen vinařství, ale i kultury a gastronomie České republiky. Příjemnou atmosféru dotvořila Cimbálová muzika Slovácko ml. s Jožkou Šmukařem. Hosté si pochutnali i na moravských a českých kulinářských pokrmech, které připravil catering Gastro Žofín. K pěknému prostředí přispěli také studenti Střední odborné školy vinařské a Středního odborného učiliště zahradnického z Valtic, kteří připravili květinovou výzdobu.

Akci navštívilo přes 400 významných hostů z řad obchodníků s vínem, provozovatelů vinoték a gastronomických zařízení, novinářů, zástupců ambasád v Bratislavě a čestných hostů. Vína přišel ochutnat také legendární hokejista Jožo Golonka, velvyslanci Rakouska, Maďarska a dalších zemí;
moravská vína ocenila také první československá Miss Ivana Christová či významná módní návrhářka Dr. Lýdia Eckhardtová. Akce byla velmi úspěšná a hosté oceňovali úroveň prezentovaných vín i doprovodný program. Tato společná prezentace položila základ k dalšímu zvýšeni prodeje moravských a českých vín na Slovensku a dalšímu pozvednutí image našich vín na tomto trhu.