Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Svaz vinařů představil finalisty 6. ročníku Vinařství roku

17. 1. 2015 09:54

Soutěž o titul Vinařství roku 2014, pořádaná Svazem vinařů ČR, už zná svoji finálovou devítku vinařských společností, které se utkají v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Hodnocení odborníky proběhne v závěru února a výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru 26. března ve  Veletržním paláci. Celkového vítěze spoluurčí svými hlasy stejně jako loni veřejnost.

Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 32 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. „Změna pravidel ve smyslu poskytnutí rovné šance všem vinařstvím, kterou jsme provedli v loňském roce, přispěla ke zvýšení zájmu hlavně v řadách malých a středních vinařů. Těch se tentokrát přihlásilo o 12% více než v přechozích letech,“ uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodává: „Poprvé v historii soutěže se také do finále probojovalo vinařství, které má výrobu i své vinice v Čechách. Ostatní vinařství jsou opět moravská.“

Porota složená z 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru udělovala v prosinci body přihlášeným vinařstvím a rozhodla o složení finálové devítky, do které se probojovali:

MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)

  • Vinařství Kořínek
  • Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o.
  • VÍNO J.STÁVEK

STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 – 250.000 l)

  • SONBERK a.s.
  • Vladimír Tetur
  • Žernosecké vinařství s.r.o.

VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)

  • CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a. s.
  • Vinařství LAHOFER, a.s.
  • Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova

Druhé kolo hodnocení finalistů proběhne 23. – 25. února, kdy skupina dalších odborníků navštíví jednotlivá vinařství. Budou zde komplexně posuzovat jejich činnost v uplynulém roce a vyberou vítěze v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Porota složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku bude u jednotlivých vinařství hodnotit objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti.

Vítěze letošního ročníku „Vinařství roku 2014“ spoluurčí stejně jako loni veřejnost svým hlasováním v soutěži „Mediatel Vindemia publica 2014. Lidé budou vybírat ze všech devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu a nově pomocí sms jim mohou zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2014 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá od veřejnosti největší počet hlasů.

Výsledky Vinařství roku 2014 budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 26. března 2015 v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie. Během večera budou mít hosté možnost seznámit se nejen s víny všech devíti finalistů, ale také degustovat stovku vín, která vzešla ze soutěže Salon vín – Národní soutěž vín ČR a budou v roce 2015 umístěna ve stále expozici Salonu vín na zámku ve Valticích.

Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. A které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch? „Zjednodušeně řečeno je to vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno“ vysvětluje Tibor Nyitray.

Držiteli titulu Vinařství roku se dosud stala vinařství Vinselekt Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi a Znovín Znojmo, a.s.. V loňském roce se díky hlasům veřejnosti absolutním vítězem stala společnost SONBERK. Tu ocenila i sedmičlenná odborná porota, která ji ohodnotila jako nejlepší v kategorii „střední vinařství“, společně s vinařstvím Vinařství Glosovi, které zvítězilo v kategorii „malé vinařství“ a Zámeckým vinařstvím Bzenec, které získalo prvenství v kategorii „velké vinařství“.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, hlavních partnerů Erste Corporate Banking, Mediatel spol. s r.o., Mercedes – Benz Česká republika, s.r.o. a Tesco Stores ČR a.s. V jeho vybraných prodejnách budou vína od všech finalistů také k dostání. „Zákazníci si budou moci od března do poloviny května zakoupit v našich obchodech právě vína úspěšných devíti finalistů. Jsme rádi, že touto cestou můžeme podpořit tuzemská lokální vinařství,“ říká Eva Svobodová, sommelierka společnosti Tesco.

Podrobné informace na www.vinarstviroku.cz

Kontakt pro média:

Ing. Kateřina Martykánová                                                       

PR manager                                                                                    

Tel. +420 602 576 870                                                                   

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.