Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Pardubický festival vína přilákal na 15 000 návštěvníků

29. 8. 2014 13:37

Stovky kvalitních vín, chutné jídlo, cimbálová muzika a dobrá nálada. To byl 17. ročník Pardubického festivalu vína, který nabídl bohatý program.

Branami Pardubického zámku minulý pátek a sobotu prošlo více než 5.000 milovníků královského moku, na které čekalo více než 60 vystavovatelů těch nejkvalitnějších domácích i zahraničních vín, jejichž odrůdy bylo možno v malebných zákoutích zámku ochutnávat a nakupovat. Role moderátora a průvodce se ujal sommelier Libor Nazarčuk, který na pódiu přivítal zástupce přítomných vinařství a představili návštěvníkům zámku plody své práce. Příjemnou atmosféru dotvářely moravské lidové písně v podání Varmužovy cimbálové muziky. V páteční podvečer byly, za účasti Primátorky města Pardubic a dalších významných hostů, předány diplomy a ocenění těm nejlepším vinařům z 16. ročníku soutěže vín.

Páteční noc ale nepatřila jen zámku, slavilo se i v podzámčí. Na Pernštýnském náměstí vypukla tradiční lidová veselice Pardubická vinařská noc. Moderátorka Pavla Pilařová přivítala na pódiu Varmužovu cimbálovou muziku, která navodila tu správnou vinnou atmosféru. Umění ladného servisu předvedli tři finalisté soutěže Sommelier Znovín 2014, jejíž výsledky byly vzápětí vyhlášeny. Vítězem se stal Jakub Přibyl, druhý byl Tomáš Brůha a třetí skončil Pavol Velič. Ceny nejlepším sommelierům předali generální ředitel společnosti Znovín Znojmo, a.s., Pavel Vajčner a majitel pořádající agentury Czech marketing Karel Pobuda s dalšími hosty. Pro soutěživé nátury probíhala na pódiu různorodá klání s vinnou tematikou a na vítěze čekaly jak jinak než vinné odměny. Ani v letošním roce nemohla chybět poutavá ukázka sabrage v podání mistra sommeliera Libora Nazarčuka.

S Pardubickým festivalem vína je neodmyslitelně spjata i Soutěž vín, jejíž 16. ročník proběhl 20. srpna v Hotelu Euro. Mezinárodní soutěž přilákala do Pardubic opět mnoho zajímavých vinařství z celého světa. Hodnotící komise odborníků v čele s prof. Ing. Fedorem Malíkem, DrSc., posuzovala na 305 přihlášených vzorků. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 23. srpna v prostorách Pardubického zámku. Kompletní výsledky naleznete v příloze. Níže zasílám přehled těch nejúspěšnějších vín a kolekcí:

Primátorskou koleci vín, za nejlépe hodnocenou kolekci vín z produkce jednoho vinaře z ČR, získalo vinařství VINICE - HNÁNICE, s.r.o.

Vítězem Ceny časopisu WINE & Degustation v kategorii bílá vína z odrůdy Ryzlink rýnský se stalo vinařství Kolby, a.s., s vínem Ryzlink rýnský, 2010, pozdní sběr.

Vítězem Ceny časopisu WINE & Degustation v kategorii červená vína z odrůdy Pinot Noir se stalo vinařství Pavlovín, spol. s r.o., s vínem Rulandské modré, 2011, výběr z hroznů.

Celkovým Championem soutěže vín se stalo víno Tokajská výberová esencia, archív, 1999 od společnosti TOKAJ&CO, s.r.o., ze Slovenska.

Fotogalerii ze všech akcí naleznete již brzy na www.pardubickyfestivalvina.cz

Tisková zpráva, zdroj: Pavel Morávek, manager PFV
+420 732 508 986
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.pardubickyfestivalvina.cz