Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Grand Prix Austerlitz 2014 mezinárodní výstava vín XI. ročník

28. 8. 2014 11:44

V neděli 24. 8. 2014 skončila v Brně již 11. mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz 2014, která navazuje na akce projektu Austerlitz, věnujícímu se historii napoleonských válek nejen na Moravě, vznikla v roce 2004, aby doplnila program Napoleonských dnů na zámku ve Slavkově u Brna. 

Pořadateli výstavy jsou Moravská banka vín a AusterlitzPro s.r.o. Výstavy se mohou zúčastnit vína vyrobená zejména v České a Slovenské republice a zemích, které sehrály hlavní role v roce 1805, kdy proběhla bitva u Slavkova, tedy Francie, Rakouska a Ruska. Hodnocení probíhá dvoukolově.  Přes první kvalifikační kolo, které probíhá cca 14 dní před akcí, postupují vína s hodnocením nad 80 bodů do druhého kola. Od roku 2012 se výstava Grand Prix Austerlitz pro velký zájem návštěvníků rozrostla na dvoudenní, když na zámku ve Slavkově probíhá druhé kolo hodnocení odbornou porotou degustátorů a o následujícím víkendu pak v Brně, kde se uzavře i hodnocení návštěvníků, kteří ochutnali všech 190 vzorků. V uplynulých dvou letech se druhá etapa výstavy odehrála v Brně na Špilberku a letos v tzv. „Biskupském dvoře“ Moravského zemského muzea.

V letošním roce bylo v prvním kole hodnoceno 190 vzorků vín a do kola druhého postoupilo 120 vín. Ve Slavkově zasedla porota pod vedením víceprezidenta Asociace sommelierů ČR Ivo Dvořáka, a usedli v ní m.j.  i další členové představenstva Asociace sommelierů ČR spolu s dalšími degustátory. Celkově se zúčastnilo v prvním kole 20 a ve druhém 18 hodnotitelů – degustátorů.

V letošním roce byly mezi partnery mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz 2014: Centrála cestovního ruchu Czechtourism, Vinařský fond České republiky, Kooperativa, Českomoravský cement a.s. a mnoho dalších. Všem děkujeme za podporu!

Nad letošními Napoleonskými dny převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr Michal Hašek.

Šampionem  výstavy je víno Bobulky od Kapličky slámové 2013 Oldřich Drápal st.

Šampionem návštěvníků se stalo víno Hibernal VzH 2013 Vinařství ZD Němčičky

Nejlepší kolekce ŠSV Velké Pavlovice   

Kompletní výsledky oceněných vín najdete zde: http://www.bankavin.cz/soubory/celkve-vysledky-gpa-vyhlaseni-2014.pdf

Kontakt: Moravská banka vín, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Jižní Morava se pro rok 2020 stane centrem světového vinařství

6. 5. 2019 09:40, Pro veřejnost

Brno bude v roce 2020 hostit nejprestižnější mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. V neděli 5. května to po závěrečném zasedání hodnotících komisí ve švýcarském Aiglé, kde se ...

Vína z Moravy, Vína z Čech