Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Pálava z vinařství Balážovi se stala absolutním vítězem soutěže Festwine

23. 5. 2014 07:48

Brno/Velké Pavlovice – Championem jubilejního desátého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine se stala Pálava výběr z hroznů 2013 z vinařství Balážovi z Dolních Dunajovic.

Do desátého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine přihlásilo 102 vinařství celkem 582 vzorků vín, jejich hodnocení odbornou porotou proběhlo 20. a 21. května v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

Pohár za nejvýše ohodnocené víno v kategorii vín speciálních (vín se zbytkovým cukrem nad 45 g) získal Sauvignon Blanc 2011 z rakouského vinařství Angerhof Tschida (dovozce Domaine Hugo, s. r. o.). Pohár za nejvýše ohodnocené tuzemské víno míří do Vinařství Volařík za Müller Thurgau kabinet 2013 a pohár za nejvýše ohodnocené zahraniční víno si odnáší argentinské skvosty Syrah 2011 a Guarda 2008, oba z vinařství Lagarde (dovozce Vinná galerie Brno).

Nejlépe hodnocenou kolekcí vín jsou vína z argentinských vinařství Tapiz a Lagarde přihlášená dovozcem Vinnou galerií.

Nejvíce zastoupenými odrůdami byly letos Chardonnay, Frankovka a Zweigeltrebe.

Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Po nalévání vín z karaf, které je dnes pro Festwine již standardem, přidali pořadatelé v loňském roce další novinku, která soutěž odlišuje od řady ostatních – SPECIÁLNÍ DEKANTACI, v rámci které si vinaři mohli u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť.

„Jedním z poslání a cílů mezinárodní soutěže vín Festwine je poskytnout všem vystavovatelům zpětnou vazbu o tom, kdo jak jejich vína hodnotil. Chceme tak podpořit odborný dialog – aby měli vinaři možnost nahlédnout do bodování svých vzorků a od jednotlivých porotců získat přímou zpětnou vazbu. Tím se nám daří již deset let dosahovat maximální odborné úrovně soutěže," vysvětluje Tomáš Vican z pořadatelské Vinné galerie a pokračuje: „Výrobci a dovozci vína měli také opět možnost představit vzorky, s nimiž do soutěže přijeli i v předchozích ročnících. Oni i degustátoři tak získávají jedinečnou příležitost sledovat zrání a proměnu vín."

Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s předáním ocenění a kulturním programem proběhne ve čtvrtek 29. května od 17 hodin v Mozartově slavnostním sálu Divadla Reduta na brněnském Zelném trhu. Vstupenky na akci, kde budou k dispozici vzorky všech soutěžních vín, jsou v prodeji ve Vinné galerii (www.vinnagalerie.cz) v Lužánecké ulici 16 v Brně.

Více informací a kompletní výsledky naleznete na WWW.FESTWINE.CZ.

Tisková zpráva. KONTAKTY
Tomáš Vican, 777 999 169, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Vinná galerie, www.vinnagalerie.cz, Lužánecká 16, 602 00 Brno
Tomáš Franzki, PR, 604 535 924, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.