Menu
akce-top
akce a novinky

Další významný úspěch pro moravská červená vína - Championem GRAND PRIX VINEX se stala Frankovka z vinařství Pavlovín

Ve dnech 16. a 17. dubna se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení 21. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení byly nejlepším vínům uděleny také zlaté a stříbrné medaile, 3 vína získala dokonce velkou zlatou. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na brněnském výstavišti během mezinárodního veletrhu MINERÁLY BRNO 24. a 25. května 2014.

Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:
  • Vítěz kategorie A1 (bílá vína suchá): Sauvignon 2008 výběr z hroznů, Vinařství Baloun, Velké Pavlovice (ČR)
  • Vítěz kategorie A2 (bílá vína polosuchá): Tramín červený 2013, výběr z hroznů MORAVÍNO s.r.o., Valtice (ČR)
  • Vítěz kategorie A3 (bílá vína polosladká): Děvín 2013, pozdní sběr, Vinařství Baloun, Velké Pavlovice (ČR)
  • Vítěz kategorie B2 (růžová vína ostatní): Aubére Reserva 2012, pozdní sběr, Vinařství Dvořáček LTM, Mikulčice (ČR)
  • CHAMPION a Vítěz kategorie C1 (červená vína suchá) – Frankovka 2011, výběr z hroznů, Pavlovín s.r.o., Velké Pavlovice (ČR)
  • Vítěz kategorie C2 (červená vína ostatní): Blauer Zweigelt 2013, Ing. W. Baumgartner, Untermarkersdorf (Rakousko)
  • Vítěz kategorie D (vína přírodně sladká): Tokajská výberová esencia 2003, Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa, (Slovensko)
  • Vítěz kategorie F (šumivá vína): Bohemia Sekt Prestige demi sec 2009, jakostní šumivé víno, Bohemia Sekt s.r.o., Starý Plzenec, (ČR)

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.) budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže, který bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín, které se uskuteční ve dnech 24.-25. 5. 2014 v pavilonu B brněnského výstaviště.

Soutěže se zúčastnilo 546 vzorků vín ze 13 vinařských států světa. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky (464 vín), dále je nejvíce zastoupeno sousední Rakousko (31) a v těsném závěsu Slovensko (30). Nechybí ale ani vína např. z Maďarska, Francie, Argentiny, Izraele, Jihoafrické republiky a Chile.

O soutěži

GRAND PRIX VINEX je prestižní mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. V roce 2014 se uskutečnil již 21. ročník.

Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží přijali hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Bc. Roman Onderka, MBA. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond a také partneři soutěže: Karlovarské minerální vody, a. s. THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o., LACRUM Velké Meziříčí, s.r.o. a Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické Valtice.

Vína byla hodnocena mezinárodní komisí renomovaných degustátorů v prostorách valtického zámku. Hodnocení vín probíhalo na platformě počítačového systému pro hodnocení vín, který byl vyvinut Národním vinařským centrem.

Prestižní ocenění a medaile

Vína v soutěži procházejí přísným hodnocením a jen ta nejlepší získávají medaile. Udělovány jsou pouze stříbrné, zlaté a velké zlaté medaile, přičemž potřebné bodové ohodnocení pro jejich získání je oproti většině tuzemských výstav nastaveno poněkud výše a odpovídá mezinárodním zvyklostem – stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 92 bodů. To je zárukou prestiže získaných medailí.

Hlavními oceněními soutěže jsou „Champion“, dále vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín. Výrobci těchto vín získávají prestižní ceny v podobě skleněných pohárů od světoznámého umělce Bořka Šípka a Champion navíc ještě chladicí vinotéku od partnera soutěže firmy THERMOTECHNIKA BOHEMIA.

Degustátoři

Do degustačních komisí byli přizváni renomovaní tuzemští a zahraniční degustátoři vín. Ti zasedli u tzv. „kulatých stolů“, které jim umožnily v případě potřeby o vínech rozvinout diskusi. Tento způsob je zárukou profesionálního ohodnocení vín.

Veřejná prezentace soutěžních vín

Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX budou veřejnosti prezentována ve dnech 24.-25. 5. 2014 v pavilonu B brněnského výstaviště v rámci mezinárodního veletrhu MINERÁLY BRNO. K ochutnání zde budou vína, která získají min. 80 bodů. Zde také proběhne vyhlášení výsledků a předání hlavních cen soutěže. Slavnostní večer zpříjemní doprovod cimbálové muziky a celý víkend také prezentace potravinářských produktů.

Oficiální web soutěže: www.grand-prix-vinex.cz

Kontakt pro média

Ing. Pavel Krška, ředitel, Národní vinařské centrum, o.p.s.

tel. 721 414 575, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Šárka Nádvorníková, projektová manažerka, Národní vinařské centrum, o.p.s.

tel. 602 769 743, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Partneři mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2014

Pramenitá voda Aquila – dokonalá volba k vínu

Víno a voda tvoří ideální spojení. Správná voda dokáže skvěle podpořit chuťový vjem. Chceme-li si však víno skutečně vychutnat, jistotou je výběr kvalitní pramenité vody bez příchutě, která umožní jednotlivým chuťovým složkám vinného moku se rozvinout v plné šíři. Vhodně vybraná balená voda je garancí stabilní a kontrolované kvality, která neovlivní chuťový zážitek. Přesně taková je pramenitá voda Aquila pocházející z panensky čisté přírody v okolí Karlových Varů. Díky své lehké a neutrální chuti je Aquila tou správnou vodou k vínu. Důkazem je i hrdé partnerství s mezinárodní vinařskou soutěží GRAND PRIX VINEX.

Společnost THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o.

je česká společnost, která na trhu působí již přes dvacet let. Hlavními činnostmi společnosti jsou servis, výroba a prodej výčepní a chladicí technologie. Svým vinařským partnerům poskytuje prodej vinoték, montáž a servis výčepní technologie a také výrobu stojanů na míru dle požadavků klienta. THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o. úspěšně a dlouhodobě spolupracuje se společnostmi jako Znovín Znojmo, a.s., Vinařství U Kapličky s.r.o. a nebo Vinofol, s.r.o. V červnu 2007 se společnost stala členem mezinárodního seskupení EuropeanEconomicInterest Group THERMOTECHNIKA CROWN COOL, tvořeného sedmi společnostmi čtyř evropských států (Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Česká republika). Do letošní soutěže věnovala společnost hlavní cenu pro Championa – dvouzónovou vinotéku.

LACRUM Velké Meziříčí, s.r.o.

Mlékárna LACRUM Velké Meziříčí je typickým představitelem regionálního zpracovatele syrového kravského mléka. Svoji budoucnost staví na udržení kvality svých oblíbených výrobků a rozšiřování sortimentu o žádané novinky. Sýry holandského typu v různém složení – Eidamská cihla 20, 30 a 45 % tuku v sušině, stejně jako čerstvě stloukané máslo znají zákazníci tuzemští i zahraniční. Eidamské cihly tvaru podkovy či naplátkované porce jsou oblíbené především pro svoji specifickou chuť danou tradičním postupem výroby. Pro doplnění nabídky LACRUM vyrábí též sýr tavený, tvarohy, sýr Akawi ve slaném nálevu a konzumní mléko v lahvích. V případě zájmu mlékárna dodává vedle konvenčních výrobků též kvalitu BIO v celém sortimentu.

 Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické, Valtice

Střední odborná škola vinařská byla založena již 15. listopadu 1873 – tehdy Rolnicko-vinařská škola. Vinařská škola je jedinou střední školou v ČR vyučující pravidelně vinohradnickému oboru s maturitou. Za dobu své činnosti vychovala tisíce odborníků tvořící páteř moravského a českého vinařství. V dnešní době má škola vybudované nové školní hospodářství, vinice se sponem 2,5 m a moderní sklepní technologii. Školní vína v posledních letech získávají přední umístění na celostátních výstavách.