Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Soutěž v řezu révy vinné zná své vítěze

11. 2. 2013 09:15

Tisková zpráva, Vinařský obzor

Jaroslav Michna z Čejkovic se konečně dočkal – po třech bronzových pozicích a jedné stříbrné letos konečně zaslouženě vyhrál. Mezi juniory zavládl Jan Polehňa z Blatnice p. Sv. Ant.

Sonberk Popice/Velké Bílovice – V pátek 8. února hostily vinice trati Sonberk patřící vinařství stejného jména již tradiční akci Soutěž v řezu révy vinné. Soutěž se již od roku 2001 koná za spolupráce redakce časopisu Vinařský obzor, odborného měsíčníku Svazu vinařů České republiky, a hlavního partnera, velkoobchodu BS-vinařské potřeby, dodavatele profesionálního viničního nářadí BAHCO, a za podpory vinařských firem, které zrovna hostí akci.

Doposud se řezalo ve vinicích Františka Mádla a Stanislava Mádla ve Velkých Bílovicích, poté po dva roky v Bzenci u Chateau Bzenec a v letošním roce po vybídce loňskému vítězi z Bzence, Romanovi Sloukovi ze Sonberku, zda by nechtěli soutěž hostit u nich v areálu, se vinohradníci za dokonalého počasí sešli na stráních nad Popicemi.

Roman Slouk se v minulosti nezúčastňoval soutěže pravidelně, ale podvakrát, když v posledních letech přišel, zvítězil. Letos se tedy na domácí půdě rozhodl nesoutěžit, nabídku organizátorů účasti v porotě s díky odmítl s tím, že se musí postarat o organizační zajištění zázemí, aby vše klapalo tak, jak má. „Máme na Sonberku 40 hektarů vlastních vinic v jednom místě a v uceleném areálu a i díky tomu umíme nabídnout dobré zázemí pro soutěžící. Ale nebylo zdaleka tak lehké – až jsme začali s přípravami a řešili každý detail, např. ohledně přípravy občerstvení pro soutěžící nebo přichystání zázemí po ně, uvědomil jsem si, kolik je okolo toho práce a kolik jí museli mít ti, kteří soutěž hostívali v minulosti“, řekl Roman Slouk.

Jako i v minulých ročnících organizátoři připravili možnost předregistrace soutěžících telefonicky, osobně či mailem v redakci Vinařského obzoru, čehož využila většina z účastníků. Po půl deváté ráno se pak soutěžící i přihlížející zvědavci srotili u krajního řádku u příjezdové cesty k vinařství a vyslechli si úvodní instruktáž Romana Slouka, který instruoval, jak si jejich vinice odrůdy Pálava žádá řezat. Jaroslav Osička z odborné poroty pak stručně připomenul, podle jakých zásad řezat.

Jako první odstartovala skupina juniorů, mezi kterými jasně převládali studenti a absolventi valtické vinařské školy. Svůj tým však do závodu již tradičně poslala i společnost Chateau Bzenec, a to zejména do kategorie ELITE. Každý ze soutěžících měl vymezen úsek o 25 keřích a stanoven časový limit 15 minut. Za každý ořezaný keř tak obdržel počátečních 5 bodů, z nichž mu mohlo být strháváno za chyby v takových kritériích, jako je architektura keře, čistota a kvalita řezu či počet oček. V letošním roce mohl být tedy maximální počet dosažených bodů 125. A na něj dosáhli jen tři řezáči. Ale nepředbíhejme. Po krátké pauze byla odstartována skupinka soutěžících v kategorii Elite, kde se také urputně zápolilo. Poté byla pro soutěžící vyhlášena pauza na občerstvení a nastoupila odborná porota, jejíž členové hodnotili výkony jednotlivých soutěžících.


Zde pořadí na stupíncích vítězů:

Kategorie JUNIOR

1, Jan Polehňa, Blatnice p. Sv. Ant.
2, Vladislav Svoboda, Dolní Věstonice
3, Jan Garčic, Pavlov

Kategorie ELITE
1, Jaroslav Michna, Čejkovice
2, Ota Ševčík, Bořetice
3, Jan Staněk, Vinařství Elesko, Slovensko

Podrobné vyhodnocení i ostatních soutěžících najdete na této adrese:
http://vinarskepotreby.cz/component/content/article/17-bs-novinky/151-soutez-v-rezu-revy-vinne-2013

Fotogalerie z akce najdete na https://www.facebook.com/vinarskepotreby nebo na webu Vinařského obzoru v sekci aktuality: http://www.vinarskyobzor.cz

Jak bylo řečeno při slavnostním vyhlášení výsledků, vinaři-sklepmistři mají své soutěže, kde se hodnotí víno v lahvích a tak i vinohradníci, tedy ti, kdož se starají, aby byl řádně dopěstován hrozen před svou cestou do sklepa ke zkapalnění, mají své soutěžní klání, u kterého se sejdou a diskutují nejenom nad čerstvě nabitými zkušenostmi, sledují profesionály a mají možnost nechat své schopnosti ohodnotit odbornou porotou.
Organizátoři by rádi alespoň tímto způsobem poděkovali jednak všem zúčastněným – a to jak z řad soutěžících, tak i těch, kdož přišli povzbuzovat, ale zejména za perfektní zázemí pro celou akci, které připravili zaměstnanci společnosti Sonberk pod vedením agronoma-vinohradníka Ing. Romana Slouka.


Pro více informací kontaktujte:
VINAŘSKÝ OBZOR: Richard Stávek, tel.: 602582589, e-mail: richard.stavek(a)vinarskyobzor.cz
BS-vinařské potřeby: Václav Frolich, tel.: 606551340, e-mail: frolich(a)vinarskepotreby.cz